Yerli uçak için "Sertifikasyon Zamanı" çalıştayı yapılacak -Türk yapımı yerli uçakların sivil…

  • Yazı boyutu
Yerli uçak için "Sertifikasyon Zamanı" çalıştayı yapılacak
  -Türk yapımı yerli uçakların sivil…

Yerli uçak için "Sertifikasyon Zamanı" çalıştayı yapılacak -Türk yapımı yerli uçakların sivil havacılığa kazandırılması yönündeki en önemli aşamalardan biri olan sertifikasyon süreciyle ilgili çalışmalarını sürdüren SHGM, 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü'nde "Sertifikasyon Zamanı" adlı bir çalıştay düzenleyecek

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye'nin 2023 Vizyonu'nundaki hedefler arasında yer alan "yerli uçak üretimi"nin en önemli aşamalarından sertifikasyon süreciyle ilgili "7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü"nde "Sertifikasyon Zamanı" adlı bir çalıştay düzenleyecek.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin 2023 yılı sivil havacılık hedeflerinden biri olan "Hava aracı ve/veya parçasının sertifikasyon kabiliyetinin kazanılması" hedefi doğrultusunda yürütülen çalışmalara ivme kazandırması hedeflenen çalıştay, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Türkiye'deki tüm ilgili kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek.
     Havacılık alanında sertifikasyon altyapısının oluşturulması ve yol haritasının belirlenmesi amacıyla düzenlenecek çalıştayda, ilgili kuruluşların kapasite ve kalitelerinin artırılması, ihtiyaçların belirlenmesi, ulusal mevzuatların uluslararası standart ve kurallarla uyumlu hale getirilmesi, insan kaynakları ihtiyacı, eğitim ve diğer sertifikasyon konuları ele alınacak.
     Açıklamada, ilgili kurumların yanı sıra sivil havacılık sektörünün de çalıştaya destek ve katılım sağlamasının önemli olduğunun altı çizildi. İlgili kurum/kuruluş ve havacılık işletmelerine davet gönderildiği kaydedilen açıklamada, Türkiye'nin havacılık altyapısında ve havacılık teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak sürdürülen sertifikasyon çalışmalarının çalıştay aracılığıyla ortak bir platformda ele alınmasının önemli kazanımlar sağlamasının beklendiği ifade edildi.
     Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından Uluslararası Sivil Havacılık Günü olarak belirlenen 7 Aralık'ta düzenlenecek olması bakımından da önem taşıyan çalıştayın, Türkiye'nin bu konudaki çalışmalarının uluslararası arenada tanıtılmasına da katkı sağlayacağı bildirilen açıklamada, çalıştaya, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü, THY Teknik AŞ, TAI (TUSAŞ), TEI, STM AŞ, HAVELSAN, ASELSAN, TCI, TSI, ALP Havacılık A.Ş, THK Uçak Fabrikası AŞ, Akkurt Havacılık A.Ş ve ilgili diğer kuruluşların katılımıyla gerçekleşmesinin planlandığı bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir