Yerli tohum üretimine 10 milyon liralık destek -Trakya Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Aygun:…

  • Yazı boyutu
Yerli tohum üretimine 10 milyon liralık destek
  -Trakya Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Aygun:…

Yerli tohum üretimine 10 milyon liralık destek -Trakya Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Aygun: -"Sertifikalı yerli tohumluk üretimine devlet desteğinin 3 milyon liradan 10 milyon liraya yükseltilme kararı Türk tohumculuğunun gelişmesi açısından sevindirici"

Trakya Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Özcan Aygun, sertifikalı yerli tohumluk üretimine devlet desteğinin 3 milyon liradan 10 milyon liraya yükseltilme kararının Türk tohumculuğunun gelişmesi açısından sevindirici olduğunu belirtti.
     Aygun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tohumculuk desteğinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çalışmaları ve sektörün öneminin giderek kamuoyunda yükselmeye başlamasıyla 2013 yılında rekor bir artışla 3 milyon liradan 10 milyon liraya yükseltildiğini ve söz konusu Bakanlar Kurulu kararının bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandığını söyledi.
     Sertifikalı yerli tohumluk üretimine devlet desteğinin 3 milyon liradan 10 milyon liraya yükseltilme kararının Türk tohumculuğunun gelişmesi açısından sevindirici ve yararlı olduğunu dile getiren Aygun, şunları kaydetti:
     "2012 yılında 196 tohumculuk firması, yatırım ve işletme kredisi olarak 91 milyon 500 bin lira bakanlığın verdiği sıfır faizli kredi desteğini kullanmıştır. 600'den fazla firma bulunan tohumculuk sektörüne çok hızlı bir ivme kazandıracağını düşündüğümüz bu sıfır faizli destek kredisinin geç kalınan ancak katlanarak bu gecikmeyi ortadan kaldıracak uygulamaların devamı. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde en stratejik sektör olarak kabul edilen tohumculuğun ülkemizde de bu konuma yavaş yavaş yükseltilmeye çalışılması, sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır."
     Türk tohumculuğu sektörü olarak ihracat ve yerli üretimde önemli gelişme kaydettiklerini ifade eden Aygun, "Bakanlığımız önderliğinde, hükümetimizin bize verdiği ve vereceği bu tür desteklerle gelişmenin çok hızlı olacağına, unutulmuş ve en stratejik sektörümüzü dünyanın en üst sıralarına yükselteceğimize hiç kimsenin şüphesi olamamasını sektörüm adına tüm Türk kamuoyuyla paylaşıyorum" diye konuştu.
     Aygun, tohumculuk sektörünün ilk kez 2012 yılından bu yana yatırım desteklemesi aldığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 356 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir