Yer Tabanlı Radyo Seyrüsefer Sistemleri Uçuş Kontrol Yönetmeliği -Yönetmeliğe göre, uçuş kontrol…

  • Yazı boyutu
Yer Tabanlı Radyo Seyrüsefer Sistemleri Uçuş Kontrol Yönetmeliği
  -Yönetmeliğe göre, uçuş kontrol…

Yer Tabanlı Radyo Seyrüsefer Sistemleri Uçuş Kontrol Yönetmeliği -Yönetmeliğe göre, uçuş kontrol mürettebatı uçuş kontrol eğitimi almış iki pilot ve asgari bir teknisyen veya mühendis teknik elemandan oluşacak

Yer Tabanlı Radyo Seyrüsefer Sistemleri Uçuş Kontrolünde mürettebat kendi alanlarında uzman, uçuş kontrolü prosedürleri ve gereklilikleri ile ilgili bilgi ve deneyime sahip ve uçuş kontrol eğitimi almış iki pilot ve asgari bir teknisyen veya mühendis teknik elemandan oluşacak.
     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, Yer Tabanlı Radyo Seyrüsefer Sistemleri Uçuş Kontrol Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
     Yönetmelikle, yer tabanlı radyo seyrüsefer sistemlerinin uçuş kontrol işlemlerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.
     Buna göre, Türkiye hava sahasındaki yer tabanlı radyo seyrüsefer sistemlerinin uçuş kontrolleri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce yetkilendirilmiş tüzel kişiliği haiz kurum/kuruluşlar tarafından yapılacak.
     Tüzel kişiliği haiz kurum/kuruluşlar uçuş kontrol ekipmanlarının kalibrasyon durumunu izleyecek politika ve prosedürler hazırlayacak. Ulusal ve uluslararası kurallara ve üreticinin belirlediği periyotlara göre kalibrasyonları gerçekleştirecek.
     Uçuş kontrol mürettebatı kendi alanlarında uzman, uçuş kontrolü prosedürleri ve gereklilikleri ile ilgili bilgi ve deneyime sahip ve uçuş kontrol eğitimi almış iki pilot ve asgari bir teknisyen veya mühendis teknik elemandan oluşacak.
     Mürettebat ekibi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce değerlendirilerek uygun görülmesi halinde sertifikalandırılacak.
     Uçuş kontrol işlemlerinde görevlendirilecek pilotlarda, ATPL (havayolu nakliye pilotu lisansı) veya CPL'ye (ticari pilot lisansı) sahip olmak, aletli uçuş sertifikasına sahip olmak, uçuş kontrol uçakları için tip sertifikasına sahip olmak, uçuş kontrol eğitimi almış olmak şartları aranacak.
     Uçuş kontrol işlemlerinde görevlendirilecek yer ekibi personelinde ise ATSEP lisansına sahip olmak ve NAV lisans derecesine (seyrüsefer alanında verilen lisans derecesi) sahip olma şartları aranacak.
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir