Yeni teşvik paketi, Güney Koreli firmalara "ilaç gibi geldi" -Güney Kore Ankara Büyükelçiliği…

  • Yazı boyutu
Yeni teşvik paketi, Güney Koreli firmalara "ilaç gibi geldi"
  -Güney Kore Ankara Büyükelçiliği…

Yeni teşvik paketi, Güney Koreli firmalara "ilaç gibi geldi" -Güney Kore Ankara Büyükelçiliği Başkatibi Kang: -"Türkiye'deki yatırımlarını teşvik paketi ile büyütmek isteyen firmalarımız var" -"Hükümetin açıkladığı teşvik paketi ile yatırımına 1 milyar liralık ilave yatırım yapma kararı alan Hyundai Assan firması, Türkiye'de ciddi yatırımları olan diğer Güney Koreli firmalara da öncü oluyor"

Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Başkatibi Hyo-Sung Kang, "Türkiye'deki yatırımlarını teşvik paketi ile büyütmek isteyen firmalarımız var" dedi.
     Uludağ İhracatçı Birlikleri'nden (UİB) yapılan açıklamaya göre UİB'de düzenlenen 'Güney Kore Bilgilendirme Semineri'nde konuşan Hyo-Sung Kang, yeni teşvik paketinden yararlanmak isteyen orta ve büyük ölçekli Güney Kore firmalarının olduğunu, ancak şu ana kadar sadece Hyundai'nin onay aldığını söyledi.
     Hyo-Sung Kang, "İzmit'te mevcut yatırımı olan ve hükümetin açıkladığı teşvik paketi ile yatırımına 1 milyar liralık ilave yatırım yapma kararı alan Hyundai Assan firması, Türkiye'de ciddi yatırımları olan diğer Güney Koreli firmalara da öncü oluyor" dedi.
     Teşvik paketinden yararlanmak için otomotiv sektöründe ilk başvuruyu yapan firmanın Hyundai Assan olduğunun altını çizen başkatip, "Duyumlarımıza göre, Türkiye'deki yatırımlarını teşvik paketi ile büyütmek isteyen firmalarımız var. Taleplerini ilgili kurumlara iletmiş durumdalar" diye konuştu.
     Ekonomi Bakanlığı Güney Kore Ülke Masası Sorumlusu Pınar Aslan ise "Neden Güney Kore-" sorusuna karşılık gelen cevapları katılımcılara aktardı.
     Son yıllarda Güney Kore toplumunun tüketim alışkanlıklarında artış olduğunu belirten Aslan, bu nedenle bu ülkenin önemli bir pazar olabileceğini dile getirdi.
     Aslan, Güney Kore'deki söz konusu tüketici tercih ve eğilimlerinin dikkate alınmasıyla, pazar payının da artacağını belirterek, "Yatırım ilişkileri, Güney Kore ile yatırım alanındaki ilişkilerimizin derinleştirilmesi, istikrarlı ve kalıcı iş birliğinin oluşturulması açısından önemli bir süreci oluşturmaktadır" dedi.
     Aslan, Hyundai, LG, KT&G gibi dev şirketlerin de yer aldığı 161 Güney Koreli firmanın Türkiye'de yatırımları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Güney Koreli firmaların ülkemizde, otomotiv, bilişim ve elektronik, madencilik, turizm ve imalat sanayi olmak üzere çeşitli alanlarda yaklaşık 410 milyon dolarlık yatırımı mevcuttur. Müşavirliğimizin de katkılarıyla çelik devi POSCO'nun Bursa'da 24 milyon dolar tutarında yatırım yapma kararı alması, Koreli firmaların küresel kriz döneminde dahi ülkemizi bölgesel bir üretim ve dağıtım üssü olarak değerlendirmeye devam ettiğinin somut bir göstergesidir."
     UİB'in yazılı açıklamasında, yeni teşvik paketinin, Güney Koreli firmalara "ilaç gibi geldiği" vurgulandı.
    
    
    

Bu haberi 237 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir