Yeni ortak Kore

  • Yazı boyutu
Yeni ortak Kore

Türkiye'nin Asya'daki ilk Serbest Ticaret Anlaşması (STA) bugün Güney Kore ile başladı. Anlaşmayla, Türkiye'deki yatırımların artması bekleniyor. Türk-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar, "Özellikle otomotiv, enerji gibi ağır sanayiye yönelik yatırımlar gelir" dedi

Türkiye ile Güney Kore arasındaki serbest ticaret bugün başlıyor. Hedef 6.2 milyar dolar olan dış ticaretin kısa vadede 10 milyar dolara çıkarılması. Türkiye'nin Asya'daki ilk Serbest Ticaret Anlaşması (STA) olan çalışmanın imzaları Ağustos 2012'de atılmıştı. Şimdi karşılıklı yatırımlar için kollar sıvandı. Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türk-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar, bugünden itibaren Koreliler'in Türkiye'de etkisini daha da artıracağını kaydederek, "Alım heyetlerinin sayısı artacak. Şu anda 4-5 Koreli otomotiv yan sanayi firması yatırım yapmak için çalışma başlattı. Bu sektörden yenileri de eklenecek" diye konuştu. 

Kumho Başk anı geldi 
STA devreye girmeden Güney Koreli şirketler yeni fırsatlar için Türk firmalarla görüşmeye başladı. 40 milyar dolarlık aktifiyle ülkenin en büyük 10'uncu grubu olan Kumho Petrochemical Başkanı Park Chan-gu, Türkiye'ye geldi. Kumho yaptığı açıklamada "Türkiye ile ticaretimiz bu yıl yüzde 130 artacak" ifadesini kullandı. 

Anlaşma neler getirecek?
Güney Kore ve Türkiye 10 yılda kademeli olarak tüm tarife satırlarının yüzde 90'ında gümrük vergilerini sıfırlayacak. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle toplam tarife satırı bakımından, Kore tarafı gümrük vergilerinin yüzde 80'ini, Türkiye ise yüzde 65'ini sıfırlayacak. Sanayi ürünlerinin tamamında en fazla 7 yılın sonunda tüm vergilerin karşılıklı sıfırlanması tamamlanmış olacak.

Kaynak : Sabah


Bu haberi 364 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir