Yeni nesil EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa tanıtımı -Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş:…

  • Yazı boyutu
Yeni nesil EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa tanıtımı
     -Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş:…

Yeni nesil EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa tanıtımı -Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş: -"(Yeni yazarkasa POS sistemi) Bütün diğer ülkelere örnek teşkil edecek ve onların da bu konuda insiyatif almalarına cesaret verecek bir oluşumdan bahsediyoruz"

MT Bilgi Teknolojileri, yeni nesil EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa Vera-Delta'yı, çözüm ortağı DenizBank ile iş dünyasının kullanımına sundu.
     DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, MT Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak ve Cardtek Genel Müdürü Murat Güzel'in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, EFT POS özellikli mobil yazar kasa tanıtıldı.
     Tanıtım toplantısında konuşan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Murat Sancak'ın bundan üç yıl önce 2008 yılında Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın yayınlamış olduğu tebliğ çerçevesinde çalışmalar yürüteceğinden bahisle bir proje ile kendilerine geldiğini belirterek, kendilerinin de bu işe bir çok yönden inandıklarını söyledi.
     Ateş, KOBİ'lerin işletme adedinin yüzde 99'unu, istihdamın yüzde 80'ini kapsadığını vurgulayarak, KOBİ'leri ekonominin can damarı olarak nitelendirdi.
     Şuanda 2 milyon kadar KOBİ bulunduğuna işaret eden Ateş, "720 bin kadarı bizim müşterimiz. İşletme Kart ile 240 bin işletmemiz doğrudan Denizbank ile çalışıyor. İşte bütün bunları bir araya getirip daha iyi hizmet vermek, servis kalitesini rahatlatmak için, Maliye sistemi ile entegre, halkımıza her türlü hizmet olarak geri dönecek doğrudan bir bağlantı kurup, bu çerçevede de ülkemizi gelişmiş ülkelerin üzerine çıkaran bir yapıdan, bütün diğer ülkelere örnek teşkil edecek ve onların da bu konuda inisiyatif almalarına cesaret verecek bir oluşumdan bahsediyoruz" diye konuştu.
     Yurdunu seven bir vatandaş olarak bunu çok büyük takdirle karşıladığını anlatan Ateş, "MT Gruba böyle bir inisiyatifi geri getirdiği için, aslında şahsım ve bankam adına değil de ülke olarak ne kadar teşekkür etsek azdır. MT, kamudan gelen bir insiyatifi hemen hayata geçiren bir özel sektör firması olarak karşımıza çıkıyor. Biz de onlara inanan bir kurum olarak desteğimizi başından beri vererek bugünlere geldik. Bundan sonra yolumuz çok daha açık" şeklinde konuştu.
    
     -"2013 Temmuz ayında seyyar POS'larda kullanıma başlanacak"-
    
     Bu yılın Temmuz ayında başlamak üzere, artık seyyar tüm poslarda, arkasından 2014'ün 1 Ocağı ile birlikte seyyar tüm posların yanı sıra mali hafızası olan bütün yazar kasa sisteminde, pos sisteminde hakim olacak bir yapıdan bahsettiğini belirten Ateş, "Bunun nasıl elde edilebileceğine dair bankamız MT Grubu ile mutabakata vardı. Anlaşma çerçevesinde çok önemli fedakarlıklarla bunu KOBİ'lerimize ucuz ve sağlıklı bir şekilde ulaştırmak için de her türlü tedbiri aldık. Çeşitli modellerle de bunu KOBİ'lerimizin karşısına çıkarıyoruz" dedi.
     Bir yazar kasanın onu kullananın mülkiyetinde olduğunu hatırlatan Ateş, "Yazar kasanın bin 500 liranın üzerinde bir maliyeti vardır. Bir bakkal dükkanında bile 10'a kadar ulaşan POS'ları bir arada bulursunuz. Bu, ülkemiz için de bir israftır. Bir anlamda buna bir çözüm getirerek yazar kasa ile POS'u birleştirip hem maliyetlerini düşürüp hem bunu her KOBİ'nin elde etmesi hem de netice itibariyle KOBİ'nin sahip olacağı bir sistemi bir anlamda yazar kasa fiyatına sunan sistemden söz ediyoruz. Önemli bir ilktir, ama yola çıktığımız amaç son derece umumidir" ifadelerini kullandı.
    
     -MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak-
    
     MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak ise, MT Bilgi Teknolojileri olarak yeni teknolojiler üretmeyi ilke edindiklerini ifade ederek, "Yeni Nesil Cihaz" olarak nitelendirilen Mobil Yazar Kasa Vera Delta'nın oluşma aşaması hakkında bilgi verdi.
     MT'nin, Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Strateji Eylem Planı'nın açıklanmasından 16 ay sonra kurulmuş bir şirket olduğunu kaydeden Sancak, "Bu eylem planında yazar kasa ve postların birleştirileceği yazıyordu. Müzakerelerden sonra bu projeye yatırım yapmaya karar verdik ve yurt dışına bağlı olmadan bu teknolojiyi geliştirdik" dedi.
     Vera Delta'nın sadece Türkiye'de değil, dünyada da ilk proje olduğunun altını çizen Sancak, projenin Türk mühendis ve bilim adamları ile geliştirildiğini, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan (GİB) onaylı olarak piyasaya sürüleceğini söyledi.
     Sancak, dört Avrupa ülkesinden ve Azerbaycan'dan bu cihaz için talep olduğunu da belirterek, Türkiye'de bu sistem başladıktan sonra yurt dışına açılacaklarını da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir