"Yeni Medya Paneli: Değişen Ne-" -AA Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Çulcuoğlu: -"Anadolu Ajansı…

  • Yazı boyutu
"Yeni Medya Paneli: Değişen Ne-"
  -AA Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Çulcuoğlu: 
  -"Anadolu Ajansı…

"Yeni Medya Paneli: Değişen Ne-" -AA Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Çulcuoğlu: -"Anadolu Ajansı olarak yeni medyaya çok ciddi yatırım yapıyoruz" -"Haber Akademisi programımızda gençlere eğitim veriyor ve gazetecilik kariyerlerine yardımcı oluyoruz"

Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Çulcuoğlu, Anadolu Ajansı olarak yeni medyaya çok ciddi yatırım yaptıklarını belirterek "Haber Akademisi programımızda gençlere eğitim veriyor ve gazetecilik kariyerlerine yardımcı oluyoruz" dedi.
     Medya Derneği ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Kulübü işbirliğiyle düzenlenen "Yeni Medya: Değişen Ne-" başlıklı panelde konuşan Çulcuoğlu yeni medya son kullanıcı ile kurumlar arasındaki etkileşimin büyük oranda arttığı bir alan olduğunu ifade etti.
     Yeni medya ile ortaya çıkan vatandaş gazeteciliğinin medyayı büyük bir değişimden geçirdiğini belirten Çulcuoğlu, "Ama bunun bir yokoluş olduğuna inanmıyorum. Kaotik hale gelen bilgi akışının düzenlenmesi için doğru haber veren ajanslara her zaman ihtiyaç var. Anadolu Ajansı olarak yeni medyaya çok ciddi yatırım yapıyoruz. Haber Akademisi programımızda gençlere eğitim veriyor ve gazetecilik kariyerlerine yardımcı oluyoruz" dedi.
     Yeni medyaya uyum sağlayan gazeteciliğin artık yepyeni bir boyut kazandığını belirten Çulcuoğlu, ayrıca yeni medya ortamında her türlü bilgiye erişimin kolaylaşmasına rağmen bu bilgilerin hangisinin doğru ve hangisinin manipülasyon olduğunu ayırt etmeye ihtiyacın arttığını vurguladı. Çulcuoğlu,"Gazetecilik asla yok olmayacak" dedi.
     Yeni medya öncesi dönemindeki geleneksel medyanın tek taraflı olduğunu ifade eden TRT Sosyal Medya Programı Yapımcısı Yalçın Arı da "Yeni medya ise çift taraflı bir etkileşim biçimine sahip. İzlediğimize, okuduğumuza veya duyduğumuza yorum yapabiliyoruz, yayın sürecine artık biz de dahil oluyoruz" şeklinde konuştu.
     Panelde yeni medyanın sadece iletişim biçimlerini değil hayatın tümünü etkilediğini vurgulayan Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat ise, geleneksel medyanın bu dönemde kaybettiği ilgi için interneti suçladığını, fakat bunun doğru olmadığını söyledi. Polat, "Bu bence yanlış. Suç internette değil, internetin getirdiği değişimi ve fırsatları anlayamayan geleneksel medyada..." dedi.
     Yeni medya ile artık herkesin potansiyel bir yayıncı olduğunu belirten Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergürel ise geleneksel medya olarak bilinen gazete, radyo ,televizyon, dergi gibi yayınların yeni medya sürecine ayak uydurmakta zorlandığını vurgulayarak, "Endüstri çarkındaki büyük yapıların, kalıplaşmış düzenlerin birden değişmesini bekleyemeyiz" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir