"Yeni İpekyolu" güzergahında inceleme

  • Yazı boyutu
"Yeni İpekyolu" güzergahında inceleme

DKİB Başkanı Gürdoğan: "Sochi Limanı'nın yük taşıyan gemilere kapatılması sonucu Rusya Federasyonu bağlantısı sekteye uğrayan Doğu Karadeniz'in, Kazbegi-Lars-Verhni kapısı ile bu bölgeye yönelik ticareti önemli gelişme kaydedecek"

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB), Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, "Sochi Limanı'nın yük taşıyan gemilere kapatılması sonucu Rusya Federasyonu bağlantısı sekteye uğrayan Doğu Karadeniz'in, Kazbegi-Lars-Verhni kapısı ile bu bölgeye yönelik ticareti önemli gelişme kaydedecek" dedi.
     Gürdoğan, basın toplantısıyla DKİB heyetinin Rusya Federasyonu ve Orta Asya'ya Gürcistan üzerinden karayolu ile geçiş imkanı sağlayacak Kazbegi-Lars-Verhni kapısındaki incelemelerini değerlendirdi.
     Kazbegi-Lars-Verhni kapısını "yeni İpekyolu" güzergahı olarak adlandırdıklarını ifade eden Gürdoğan, "Doğu Karadeniz ve ülkemizin kısa sürede Rusya Federasyonu ve Orta Asya bölgesine kara yolu ile Gürcistan üzerinden geçişini sağlayacak sınır kapısını yerinde gördük. Heyet olarak 30 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında buralarda inceleme ve ziyaretler gerçekleştirdik" diye konuştu.
     Gürcistan Kazbegi Gümrük Kapısı ve Rusya Federasyonu Lars-Verhni Gümrük Kapısı yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını belirten Gürdoğan, şöyle devam etti:
     "Görüşmelerde kapının fiilen araç giriş ve çıkışı ile yolcu giriş ve çıkışlarına açıldığı tespit edildi. Ziyaretimiz sırasında kapıdan hem Türk plakalı tırları, hem de Ermesintan, Ukrayna, Bulgaristan ve diğer Avrupa ülkelerine ait tırların yoğun şekilde giriş çıkış yaptıklarını gözlemledik. Ülkemizden ise Kazakistan'a yük taşıyan tırlar, dönüşlerinde kısa mesafe olduğu için bu kapıyı tercih ediyorlar. Dolayısıyla bu kapı ülke ve bölge ihracatımıza büyük katsı sağlayacak. Sochi Limanı'nın yük taşıyan gemilere kapatılması sonucu Rusya Federasyonu bağlantısı sekteye uğrayan Doğu Karadeniz'in, Kazbegi-Lars-Verhni kapısı ile bu bölgeye yönelik ticareti önemli gelişme kaydedecek."
     Sınır kapısının Trabzon'a 720 kilometre uzaklıkta olduğunu vurgulayan Gürdoğan, "Gerek kısa, gerekse uzun vadede bölge ekonomisi ve ihracat açısından Kazbegi-Lars-Verhni kapısın çok önemli kazanımlar sağlayacağını düşünüyoruz. Doğu Karadeniz, yeniden tarihi İpekyolu dönemi misyonuna kavuşacak. Özellikle Sochi Limanı'nın yük taşıyan gemilere kapatılması sonucu kör bir nokta haline gelen Doğu Karadeniz, bundan sonra ihracatta şaha kalkacak" dedi.
     Ahmet Hamdi Gürdoğan, 12-17 Kasım tarihleri arasında öncelikli olarak Doğu Karadeniz'de faaliyet gösteren iş adamlarından oluşturacakları bir heyet ile bölgeye ziyaret gerçekleştireceklerini de belirtti.
    
    
    


Bu haberi 238 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir