Yeni Clio, EuroNCAP'ten beş yıldız aldı

  • Yazı boyutu
Yeni Clio, EuroNCAP'ten beş yıldız aldı

Yeni Clio, EuroNCAP'ten beş yıldız aldı

Renault Yeni Clio, bağımsız kuruluş EuroNCAP tarafından gerçekleştirilen çarpışma testlerinde, en yüksek not olan 'beş yıldız' aldı
     Renault'dan yapılan açıklamaya göre, yeni Clio, elde ettiği yüzde 85'lik genel derece ile önceki versiyonlarına oranla gelişme gösteriyor. Aynı zamanda çocuk koruma, yaya koruma ve güvenlik ekipmanları kriterlerinde aldığı en iyi not ile segmentinde başı çekiyor.
     Yeni Clio'nun, sağlam ve iyi tepki veren şasisi sayesinde güvenli dinamik bir duruş sergilediği belirtilen açıklamada tüm yolcular için optimum korumaya yönelik sistematik bir çalışmanın 2005 yılında EuroNCAP çarpışma testinden beş yıldız alan Clio III'ün kendi kategorisindeki en iyi seviyede yer aldığı hatırlatıldı.
     Bir otomobilin yan kısımları nispeten daha düşük korumaya sahip olduğundan, yandan gelen darbelerde ölümcül yaralanmalar sıklıkla meydana geliyor. Ancak yeni Clio, sekiz puanlık maksimum dereceyi elde etmesini sağlayan özel bir çalışma içeriyor.
     Yeni Clio'nun iki kat daha hızlı tepki veren iki adet darbe tespit sensörü bulunuyor. Spesifik bir algoritma sayesinde de yeni nesil baş-göğüs hava yastıkları darbenin şiddetine göre şişiyor. Direkt ve arkadan darbe çarpışma testleri ile birlikte söz konusu sonuçlar, yeni Clio'nun yetişkin koruması alanında, küçük otomobil segmenti sonuçlarının en iyilerinden biri olan 36 puan üzerinden 32 puan almasına yardımcı oldu.
     Aracın genel tasarımı ve hem ön yolcu koltuğunda hem de arka koltuklarda bulunan üç noktalı Isofix sayesinde yeni Clio, çocuk koruma derecelendirmesinde 49 puan üzerinden 43 puan ile B segmentindeki en iyi dereceyi elde etmiş oldu.
     Yaya koruması yeni Clio'nun ön kısmı yaya yaralanmalarını en aza indirecek şekilde tasarlandı. Tamponunda çıkıntılı kenarlar bulunmayan araç, ön camın genelde çok dik olan alt kısmı darbe halinde yaralanma riskini azaltacak biçimde tasarlandı.
     Yeni Clio'da hız sabitleyici, bütün koltuklar için sesli ve görsel emniyet kemeri uyarısı ve ESC standart olarak sunuluyor. Yeni tasarımıyla Clio, en yüksek not olan 7 puan alarak, bu kriterde de en iyi puanı elde etti.
     Yeni Clio'da aynı zamanda navigasyon, R-Link multimedya sistemi ile donatılmış versiyonlarda belirli fonksiyonlara yönelik sesli komutlar, otomatik far ve silecek çalıştırma, arka park sensörleri ve belirli versiyonlarda geri görüş kamerası gibi mode sürüş destek sistemleri yer alıyor. Yeni Clio'nun bütün versiyonlarında Bluetooth bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 193 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir