Yavuz Eroğlu, EUPC yönetimine giren ilk Türk oldu

  • Yazı boyutu
Yavuz Eroğlu, EUPC yönetimine giren ilk Türk oldu

Yavuz Eroğlu, EUPC yönetimine giren ilk Türk oldu

Avrupalı 50 bin plastik üreticisini temsil eden, 1 milyon 600 bin kişinin çalıştığı ve yıllık 280 milyar avroluk ciroya ulaşan Avrupa Plastik Üreticileri Birliği (EUPC), İcra Kurulu Üyeliği'ne SEM Plastik'in Genel Müdürü Yavuz Eroğlu'nu getirdi.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Avrupa merkezli 51 plastik derneğinin çatı örgütü olan EUPC, AB Parlamentosu'nda plastikle ilgili kararların alınmasında etkin rol üstleniyor. EUPC, AB'de çevre ve yeni düzenlemeler başta olmak üzere sektörü ilgilendiren tüm konularda söz hakkına sahip.
     EUPC, tarihinde bir ilki gerçekleştirip, Türk plastik sektöründe pek çok sivil toplum örgütünde yönetici olarak görev yapan SEM Plastik'in Genel Müdürü Yavuz Eroğlu'nu İcra Kurulu Üyeliği'ne seçerek, Ambalaj Grubu'ndaki projelerin başına getirdi.
     SEM Plastik Genel Müdürü Eroğlu, merkezi Brüksel'de bulunan örgütün Ambalaj Grubu'nda yeni projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalara başladı. İlk proje ise önce Avrupa'da, sonra da Türkiye'de gıda israfını durdurmak.
     EUPC İcra Kurulu Üyesi Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:
     "Dünyamızın kıt kaynakları 7 milyarı aşan nüfusu doyurmakta yetersiz kalıyor. Milyonlarca insan açlığın ve yoksulluğun pençesine sürüklenirken, her gün milyarlarca ekmek çöpe gidiyor, tonlarca su boşa akıyor ve tarladan toplanan yaş meyve-sebzenin yüzde 25'i ambalaj kullanılmadığı için daha satış noktasına ulaşmadan heba oluyor. Öte yandan, risk almak istemeyen markalar, son kullanma tarihinden çok daha önce ürünleri atıyor ve tüketilebilecek tonlarca ürün imha ediliyor. Market zincirleri ise şekilsel bozukluklar nedeniyle, kalite ve kozmetik standartlarını öne sürerek kullanılabilir durumdaki birçok ürünü çöpe yolluyor. Sonuçta gıda güvenliği kapsamında kullanılabilecek tonlarca ürün; ihtiyaç sahiplerine değil çöpe gidiyor."
    
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir