Yatırımcılar için Türkiye'nin hikayesi S&P ile devam ediyor

  • Yazı boyutu
Yatırımcılar için Türkiye'nin hikayesi S&P ile devam ediyor

Yatırımcılar için Türkiye'nin hikayesi S&P ile devam ediyor

Küresel piyasalarda negatif seyir devam ederken pozitif yönde ayrışmaya çalışan yurtiçi piyasalara bir destek de kredi derecelendirme kuruluşu S&P'den geldi.
     Avrupa'da, Güney Kıbrıs Rum kesiminde bugün bankaların açılacak olmasının olası sonuçları konusundaki belirsizlikler ve sorunun çözümünde uygulanan "mevduata vergi" şartının Avrupa'nın diğer sorunlu ülkeleri için de söz konusu olabileceğine yönelik endişeler piyasalarda satış baskılarına neden olmaya devam ediyor.
     Almanya'da DAX Endeksi dün günü yüzde 1,15 oranında değer kaybıyla tamamlarken, Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 0,99, İspanya'da IBEX 35 Endeksi de yüzde 1,13 oranında düşüşle tamamladı. Yunanistan'da ise bankacılık sektörü ile ilgili Güney Kıbrıs bankaları ile olan ilişkilerin yarattığı sorunlara ek olarak Yunan basınında çıkan, sektörde yapılan yolsuzluklarla ilgili haberler iki günde ASE endeksinin yaklaşık yüzde 10 değer kaybetmesine neden oldu.
     ABD'de hisse senedi piyasalarında, Avrupa krizinin etkisi ve kar satışları ile Dow Jones Endeksi günü yüzde 0,23 düşüşle tamamlarken, Nasdaq Endeksi ise yüzde 0,12 oranında değer kazandı.
     Yurtiçinde ise İMKB 100 Endeksinin, küresel piyasalardaki satıcılı seyre ve tahvil-bono piyasasında artan faizlere rağmen yükseliş eğiliminde olması ve günü analistlerin direnç olarak altını çizdikleri 84.000 puanın üzerinde tamamlaması dikkati çekmişti. Kapanışın ardından gelen kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin notunu "BB"den "BB+"ya yükselttiği haberi, Türkiye'nin not artırım ve büyüme hikayesinin devam ettiğini hatırlatmış oldu.
     S&P'den not artışı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Önümüzdeki yıllarda, iç talebin ve ihracatın artışını yansıtacak şekilde ekonomik büyümenin hızlanmasını bekliyoruz" ifadelerine yer verilirken, 2012 yılının ikinci yarısı boyunca Merkez Bankasının daha uygun politika duruşu sergilemesiyle sermaye akışında iyileşme görüldüğü ve yakın zamanda politikaların yavaş yavaş Türkiye'nin düşük yapısal tasarruf oranına hitap etmesini ve finansal riski sınırlamasını beklediklerini kaydetti.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.00 Almanya, mart ayı işsizlik
     14.30 Türkiye, TCMB para ve banka istatistikleri
     14.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
     14.30 ABD, 4. çeyrek GSYH
     15.45 ABD, ISM Chicago PMI
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir