"Yatak limonu" 10'a katladı -Sezon süresince fiyatı 30 kuruşa kadar düşen limonu yatağa…

  • Yazı boyutu
"Yatak limonu" 10'a katladı
  -Sezon süresince fiyatı 30 kuruşa kadar düşen 
  limonu yatağa…

"Yatak limonu" 10'a katladı -Sezon süresince fiyatı 30 kuruşa kadar düşen limonu yatağa saklayanlar, bugünlerde kilogramı 3 liradan satabiliyor

Sezon süresince fiyatı 30 kuruşa kadar düşen limonu yatağa saklayanlar, kazanıyor.
     Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasat sezonunda 30 kuruş olan ve yatağa alınan limonun kilogram fiyatının 10 kat artarak 3 liraya yükseldiğini söyledi.
     Hasat edilen limonu yatağa alan üretici ile tüccarın kazançlı çıktığını ifade eden Can, imkanı olmayan üreticilerin ise limonu bekletmeden maliyetinden daha düşük fiyatlardan satmak zorunda kaldığını hatırlattı.
     Yatağa alınan limonun Kırobası köyündeki limon depoları ile Ürgüp'teki soğuk hava depolarında saklandığını ifade eden Can, "Geçmiş yıllarda bu mevsimde yatağa alınıp limon depolarında saklanan limonlar, hala bekletiliyordu. Ancak bu yıl fiyatlar birden artınca depolardaki limonlar satılmaya başlandı. Depolarda neredeyse limon kalmadı" dedi.
     Son yıllarda limon fiyatlarının çok düştüğünü, girdi maliyetlerinin yükselmesine rağmen fiyatların düşmesinin üreticinin zararının katlanarak artmasına yol açtığını savunan Can, "Tüccarların yatağa aldığı limon fiyatının 10 kat arttığını göz önünde bulundurup, önümüzdeki yıl üreticiden daha iyi bir fiyattan alım yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.
     Geçen yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton limon hasadı yapıldığını anlatan Can, önümüzdeki yıl da yine aynı üretimin beklendiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir