YASED, CeBIT Konferansı'nda bilişim dünyası ile bir araya geldi

  • Yazı boyutu
YASED, CeBIT Konferansı'nda bilişim dünyası ile bir araya geldi

YASED, CeBIT Konferansı'nda bilişim dünyası ile bir araya geldi

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), bilişim dünyasını bir araya getirmek amacıyla düzenlenen Bilişim, Teknoloji ve İletişim Platformu CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi'ne katıldı.
     YASED açıklamasına göre, dün gerçekleşen konferansta YASED Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Çalışma Grubu, sektörünün 2023 hedeflerine ulaşmak için ele alınması gerekli önemli konulara dikkati çekmek üzere hazırladığı "2023 Hedefleri Yolunda Bilgi ve İletişim Teknolojileri Raporu" katılımcılara aktarıldı.
     Çalışma Grubu Başkanı Dr. Murad Ardaç'ın sunduğu "2023 Hedefleri Yolunda Bilgi ve İletişim Teknolojileri Raporunda da dünyanın 17'inci büyük ekonomisi olan Türkiye'nin nüfus ve ekonomik büyüklük açısından payının yüzde 1 olduğu dile getirilerek, Türkiye BİT sektörünün dünyadaki payının yüzde 0,7 olması ve diğer yapısal göstergeler ve sektörün Türkiye'deki büyüme potansiyelinin altı çizildi.
     2023 hedeflerine ulaşılabilmesi için Türkiye'deki iç pazarın yanı sıra dış pazarların da teknoloji ürün ve hizmet ihtiyacına cevap vererek bölgesel bir bilişim üssü haline gelinmesi gerektiğini belirten Murad Ardaç, "Bu konuda devlet, kamu, özel sektör, üniversite ve tüm sektör STK'ları da aynı görüşü paylaşıyor. Biz YASED BİT Çalışma Grubu olarak, tüm tarafların bir araya geleceği, ortak bir program içinde hareket edebileceği, öngörülebilirliğini sağlanacağı ve verimliliğin ölçülebileceği bir merkezin oluşturulmasının gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
     BİT sektörünün bireyselden kamuya uzanan çok yaygın bir kullanım alanına sahip olduğunu vurgulayan Ardaç, "BİT değer zincirindeki 1 birimlik büyüme sonucunda; ekonomide verimlilik, inovasyon, rekabetçilik ve sürdürülebilirliğin artması yoluyla 1,8 birimlik büyüme sağlanıyor. 2023 hedefine ulaşmak için BİT seferberliği ilan edilmeli" dedi.
     Daha sonra YASED Yönetim Kurulu Üyesi C. Müjdat Altay'ın moderatörlüğünü üstlendiği ve Türk Telekom Rekabet Hukuku Müdürü Ayşe Gürbüz Yakut, Avea Uluslararası ve STK İşleri Yönetmeni Hande Bayrak, Turkcell Regülasyon Politikaları Müdürü Çiğdem Ayözger Önal ve Vodafone Kamu Politikaları Kıdemli Müdürü Ogün Sarının konuşmacı olarak yer aldığı "Yeni Nesil İpek Yolu" konulu panel gerçekleştirildi.
     Panelde raporun çıktılarından hazırlanan önerilerle ilgili panelistlerin görüşleri alındı. Müjdat Altay, Türkiye'nin pozitif büyümesinin memnuniyet ve gururla izlediğini belirterek, "Aynı zamanda önümüzde ticaret açığı gibi başa çıkmamız gereken ciddi bir sorun olduğunu da biliyoruz. BİT sektörü bu soruna çözüm getirmekte çok iddialı" dedi.
     Panelistler Türkiye'nin yeni nesil ipek yolu olması için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla bir seferberlik ilan edilerek hem sanal hem de fiziki altyapının geliştirildiği bir ekosistem oluşturulması gerektiği, bölgesel üs olma yolunda bilişim ihraç eden bir ülke olmak için gerekliliklerin yapılması gerektiği ve bilişim çarklarının hızlandırılması için başta vergi yükü olmak üzere sektörün problemlerinin masaya yatırılarak ortak bir akılla çözülmesi gerektiği mesajını verdi.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir