YASED 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Eskiden sokaktaki…

  • Yazı boyutu
YASED 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Eskiden sokaktaki…

YASED 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Eskiden sokaktaki simitçi IMF'in Türkiye temsilcisinin adını ezbere bilirdi, şimdi ben bile bilmiyorum" -"Türkiye bu istikrarla devam ederse 2023 yılında belki daha önce hedeflerini yakalayabilecektir"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Eskiden sokaktaki simitçi IMF'in Türkiye temsilcisinin adını ezbere bilirdi, şimdi ben bile bilmiyorum" dedi.
     Çağlayan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok ciddi mesafeler kat ettiğini belirterek, "Aslında Türkiye kat etmesi gereken mesafelerin daha gerisindedir. Zaman zaman demokrasiye yapılan müdahaleler ve ekonomik krizlerle bugün olması gereken seviyenin çok daha ötesinde olması gerekirdi. 1980 yılı demokrasiye resmen balta vurulduğu bir tarihtir" diye konuştu.
     GSYİH'nın 1980 yılında toplam 70 milyar dolar, ihracatın 3 milyar dolar, ithalatın 8 milyar dolar, yabancı sermayenin 18 milyon dolar olduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "İşin hem ekonomik hem demokratik yönlerine baktığınızda aradan geçen 33 yılda Türkiye 2012 yılında ihracat yaptığımız pazarların yüzde 75'inde ciddi sorunlara rağmen mal ihracatını 152,6 milyar dolara çıkarmayı başarabilmiştir. Gerek hizmet gerek mal ihracatında 195 milyar dolarlık gelir elde etmiş bir Türkiye olmuştur.
     Türkiye, Küresel krizden test edilip onaylandı ve krizi fırsata çeviren bir ülke oldu. Türkiye kendi çıpasıyla ülkesine yatırım yapmış tüm yatırımcılarını, siyasi istikrar, mali disiplin, bütçe disipliniyle böyle bir başarıyı arkasında bıraktı."
    
     -"Önemli kararların eşiğindeyiz"
    
     Çağlayan, Türkiye'nin başarı hikayesinin dünyanın her yerinde anlatıldığını aktararak, "Gelecekle ilgili önemli karar ve uygulamaların eşiğindeyiz. Eskiden sokaktaki simitçi IMF'in Türkiye temsilcisinin adını ezbere bilirdi, şimdi ben bile bilmiyorum. Türkiye, Mayıs ayı itibariyle IMF'e kalan 400 milyon dolarlık borcun ödeyerek, pozisyonunu tamamen değiştirecek ve IMF'e borç veren bir yapıya dönüşecektir. 2023'ü görür müyüz görmez miyiz bilmiyorum ama Türkiye bu istikrarla devam ederse 2023 yılında belki daha önce hedeflerini yakalayabilecektir" diye konuştu.
     1980'de askeri darbe ile demokrasinin katledildiğini ve halkın iradesinin yok sayıldığını belirten Çağlayan, Anayasa değişikliğiyle artık kimsenin bu tür müdahale yapamayacağını ve bunu yapanlardan hesap soracağı bir döneme girildiğini kaydetti.
     Bakan Çağlayan, "Bir Anayasa kitapçığından dolayı çıktığı söylenen 2001 krizi, aslında çiçek atsanız, kağıt atsanız, üfürseniz dahi çıkacaktı, çünkü Türkiye o krizi yaşamak için bütün şartlarını oluşturmuştu. Bunun nedeni devletin iyi yönetilmeyişi, özel sektöre gereken desteğin verilmemesi ve devletin kaynaklarının kötü kullanılmasıdır. 28 Şubat 1997'nin kara lekesinin 16. yıl dönümüdür. Geçmişte bu yapılanlar Türkiye'ye ekonomik anlamda önemli kazanımları kaybettirdi. Belki Türkiye 800 milyar doların üzerinde GSYİH sahip olabilirdi. Artık bu bedeli ödetmemek konusunda çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.
     Son 10 yılda Türkiye'nin ortalama büyümesinin yüzde 5,2'ye çıktığını belirten Çağlayan, "Türkiye'nin 2023 ideallerine ulaşması için olması gereken büyüme en az yüzde 6'dır. Türkiye bu büyüme performansını yakalayacak bir yapıya sahiptir" dedi.
    
     -"Ben el insaf diyorum..."-
    
     Zafer Çağlayan, İSO 500 değerlendirmesinde Türkiye'deki uluslararası yatırımcıların ekonomideki yetkinliğini en net şekilde gösterdiğini ifade ederek, "İSO 500'ün 140 şirketi uluslararası sermaye şirketlerdir. İSO 500'ün toplam satış hasılatının yüzde 23,8'ini 140 şirket elde ederken, ihracatının yüzde 45,5'i, İSO 500 içindeki 140 uluslararası sermaye tarafından yapılan ihracattır. Türkiye'nin çok daha fazla yatırımcı alabilecek kabiliyete sahip. Bazı kesimler Türkiye'nin eksenin kaydığını söylemişti. Doğrudur, Türkiye'nin ekseni baştan yanlış kurgulanmıştır. Kayan eksen aslında dünya eksenidir. Türkiye de bir dünya ülkesi olarak bunu takip etmelidir" değerlendirmesinde bulundu.
     Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye karşı samimi davranmadığına işaret eden Çağlayan, "Moody's'in Türkiye için verdiği nota baktığınızda Fas'ın, Arnavutluk'un, Macaristan'ın milli gelirinin 8 katı kadar borçlu olan İrlanda ve Guatemala ile aynı grup içindedir. Ben el insaf diyorum. S&P de öyle" diye konuştu.
     Çağlayan, Ocak ayı ihracatına ilişkin, bu artışların 2023 hedeflerine ulaştıracağını ve Şubat ayı ihracatının da Ocak ayından daha iyi olacağını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 81 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir