Yaş meyve sebze ihracatına "karantina" engeli -Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği…

  • Yazı boyutu
Yaş meyve sebze ihracatına "karantina" engeli
  -Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği…

Yaş meyve sebze ihracatına "karantina" engeli -Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Çalı: -"Bulgaristan sınırında Türk yaş meyve sebze yüklü araçları karantina incelemesi gerekçesiyle durduruldu. Uygulama, ticareti zorlaştırıyor" -"Her ülke kendini korumak amacıyla karantina önlemleri alabilir. Ancak uygulama tarife dışı engele dönüşmüş durumda"

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, her ülkenin kendini korumak amacıyla karantina önlemleri alabileceğini, ancak uygulamanı tarife dışı engele dönüşmüş durumda olduğunu ifade etti.
     Yaş meyve sebze ihracatına karantina engeli konusunda açıklama yapan Çalı, karantina uygulamasını "böcek, akar, fungus,bakteri, virüs gibi varlığı istenmeyen bir organizmanın ülkeye girişini engellemeye yönelik işlemler" olarak tanımlayarak, "Her ülke kendini korumak amacıyla karantina önlemleri alabilir. Ancak uygulama tarife dışı engele dönüşmüş durumda" dedi.
     Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilen ürünlerin, Akdeniz meyve sineği olduğu iddiasıyla geri gönderildiğini belirten Çalı, "Bulgaristan sınırında Türk yaş meyve sebze yüklü araçları karantina incelemesi gerekçesiyle durduruldu. Uygulama, ticareti zorlaştırıyor. Rutin olarak yapılan tarım ilacı kalıntı analizlerinin dışında yaklaşık 350 avro indirme-bindirme ve inspection (kontrol etme) adı altında alınan paralar da karantina uygulamasını bir başka boyuta taşıyor" şeklinde konuştu.
     Karantina uygulamalarının yeni ihracat pazarlarının kapılarını da yaş meyve sebzecilere kapattığını vurgulayan Çalı, şunları kaydetti:
     "Bazı ülkelerin karantina önlemlerini gerekçe göstererek, yaş meyve sebze ihracatının önüne engeller koyuyor. Bunun örneklerini ABD, Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde yaşıyoruz. Bu ülkelere ihracat yapmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Yeni pazarların elde edilmesinde önümüze engel olarak çıkartılan tarife dışı uygulamaların önüne geçmemiz gerekiyor."
     Açıklamada, özellikle Bulgaristan'da karantina uygulamalarına ilişkin sorunların Ekonomi Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın girişimlerine rağmen devam ettiği belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir