Yarınki PPK toplantısı öncesinde piyasalar yatay seyrediyor -AA Finans "PPK Beklenti Anketi"ne…

  • Yazı boyutu
Yarınki PPK toplantısı öncesinde piyasalar yatay seyrediyor
  -AA Finans "PPK Beklenti Anketi"ne…

Yarınki PPK toplantısı öncesinde piyasalar yatay seyrediyor -AA Finans "PPK Beklenti Anketi"ne göre ekonomistler faizlerde değişiklik beklemiyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) haftaya "Güney Kıbrıs sorunu"nun çözüldüğüne yönelik haberle küresel piyasalara paralel olarak alıcılı başladıktan sonra yatay seyrediyor.
     Olumlu açılış sonrasında yarınki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ve faiz kararı öncesinde yatay seyreden hisse senedi piyasasında, İMKB 100 endeksinin 83.000 - 83.200 dar bandında sıkışması dikkati çekerken, tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizinin de en düşük yüzde 6,20'yi gördükten sonra önceki kapanış seviyesi olan yüzde 6,22 seviyesinde dengelendiği görülüyor.
     Uluslararası piyasalarda doların diğer para birimleri karşısında değer kaybının sınırlı kalmasıyla yurt içinde de dolar 1,81 lira seviyesinden destek buldu ve bu dakikalarda bankalararası piyasada 1,8145 liradan alıcı buluyor.
    
     -Ekonomistler politika faizinde değişiklik beklemiyor-
    
     Geçen hafta yayımlanan AA Finans "Para Politikası Kurulu (PPK) Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistler yarın yapılacak PPK toplantısında politika faizinde değişiklik beklemiyor.
     19 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre ankete katılan ekonomistler yüzde 5,50 olan politika faizinde değişiklik beklemiyor.
     Ankete katılan 19 ekonomistten 16'sı TCMB'nin yüzde 8,50 olan borç verme faiz oranında (faiz koridorunun üst bandı) değişiklik beklemezken, ekonomistlerden 3'ü 25 baz puan indirim bekliyor.
     Öte yandan ankete katılan 19 ekonomistten 17'si yüzde 4,50 olan TCMB'nin borçlanma faiz oranında (faiz koridorunun alt bandı) değişiklik beklemezken, 2'si 25 baz puan indirim öngörüyor.
    
     -Zorunlu karşılıklarda artış bekleniyor-
    
     Ankete katılan 19 ekonomistten 13'ü 3 aya kadar vadeli Türk Lirası zorunlu karşılıklarda 25 baz puan, 3'ü 50 baz puan artırım beklerken, 3'ü Türk Lirası zorunlu karşılıklarda değişiklik beklemiyor.
     Ayrıca 19 ekonomistin 8'i 3 aya kadar vadeli yabancı para (YP) zorunlu karşılıklarda herhangi bir değişiklik beklemezken, 7'si 50 baz puan, 3'ü 25 baz puan ve bir ekonomist de 100 baz puan artırım bekliyor.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir