Yapı Kredi Yatırım'ın borsa fonu İMKB'de işlem görmeye başladı -Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü…

  • Yazı boyutu
Yapı Kredi Yatırım'ın borsa fonu İMKB'de işlem görmeye başladı
     -Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü…

Yapı Kredi Yatırım'ın borsa fonu İMKB'de işlem görmeye başladı -Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Ahmet Yıldırım: "İMKB 30'u almak isteyen bir yatırımcı TURSP'yi aldığı takdirde yüzde 90 mertebesinde İMKB'yi de tek bir hisseyle satın alacaktır"

Yapı Kredi Yatırım, S&P'nin gelişen piyasalar için oluşturduğu S&P/IFCI endeksine yatırım yapan hisse yoğun fonu TURSP'yi halka arz etti. Fonun borsada işlem görmeye başlaması vesilesiyle düzenlenen gong törenine İMKB Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz, Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Ahmet Yıldırım ve diğer yöneticiler katıldı.
     Fonun halka arzı vesilesiyle düzenlenen törende konuşan Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Ahmet Yıldırım, dünyanın önde gelen değerlendirme şirketlerinden S&P ile Yapı Kredi Yatırım'ın uzmanlığını bir araya getiren TURSP'u yatırımcıların ilgisine sunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.
     TURSP ile yatırımcıların S&P Türkiye endeksinde yer alan 32 hisse senedine tek seferde yatırım yapma imkanına kavuştuğunu belirten Yıldırım, şöyle devam etti:
     "Yapı Kredi Yatırım'ın borsa yarım fonunu ürün yelpazesine bugüne kadar almamış olmasının sebebi daha önce borsa yatırım fonlarında uygulanmakta olan yüzde 10 seviyesindeki stopaj vergisinin sıfırlanması olmuştur. Geçen yıl mayıs ayından itibaren biz S&P ile birlikte borsa yatırım fonu kurma çalışmalarımıza başladık ve TURSP'yi bugün burada işleme açıyoruz.
     TURSP'nin baz aldığı endeks S&P'nin büyük ve orta ölçekli İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) hem işlem hacmi hem de performans olarak önde gelen 32 tane şirketinin baz alındığı bir endesktir.
     Yapı Kredi Yatırım olarak TURSP ile müşterilerimize Türkiye'nin önde gelen ve borsa işlem hacminde yüksek performans gösteren seçkin şirketlerinin hisselerine en uygun şekilde yatırım yapma fırsatı veriyoruz. S&P'nin söz konusu endeksi yabancı yatırımcıların yakından takip ettiği ve benchmark olarak kabul edilen bir endeks. TURSP de bu endeksi baz alarak 32 hisse senedine aynı anda yatırım yapılabilme avantajı, işlem kolaylığı ve düşük maliyet imkanı sunuyor. Bu demektir ki bugün İMKB30'u almak isteyen Türkiye'nin ve borsanın büyümesine yükseleceğine inanan bir yatırımcı, TURSP'yi alan bir yatırımcı, yüzde 90 mertebesinde İMKB'yi de tek bir hisseyle satın alacaktır. IMKB30 Endeksi ile son derece yakın korelasyona sahip TURSP sadece profesyonel yatırımcılara değil aynı zamanda Türkiye'nin geleceğine, büyüme potansiyeline inanan küçük yatırımcılara da hisse senedi seçmek zorunda kalmadan, Türkiye'ye yatırım yapma fırsatı veriyor. Müşterilerimize yeni alternatifler geliştirerek, borsa yatırımına ilgilerini artırmaya ve onlara en uygun fırsatları yaratmaya devam edeceğiz."
     İMKB Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz ise, bugün aslında 2013 yılının ilk borsa yatırım fonunun halka arzının, aynı zamanda ilk halka arz töreninin gerçekleştirildiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Borsa yatırım fonları sermaye piyasalarının gelişmesi açısından çok büyük önem taşıyor. Çünkü borsa yatırım fonlarının içinde farklı hisse senetleri bir arada ve riskten korunma amacıyla yatım yapacak olan yatırımcılar için bir portföy çeşitlendirmesi imkanı sunuyor.
     Bu borsa yatırım fonu bizim borsamızda işlem gören 17. işlem gören yatırım fonumuz olacak. Borsamızdaki borsa yatım fonlarının toplam değeri yaklaşık 220 milyon dolar. Yurt dışında bizim hisse senetlerinin dahil olduğu endeksler üzerine borsa yatım fonları şu anda alınıp satılıyor, onların tutarı da 1,5 milyar dolar civarında.
     Bizim isteğimiz ve amacımız önümüzdeki dönemde borsa yatım fonlarının değerini artıracak şekilde yeni fonlarının halka arz edilmesi ve işlem görmesi. Bunların fonlara alınıp yatırımcılara kurumsal anlamda daha yüksek getiriler sağlayabilmesi. Şu anda ihraç edilen yatım fonu kurumsal ürünler pazarında işlem görecek."
     Sermaye tavanı 50 milyon lira pay adedi ise 5 milyon olarak belirlenen fonun yatırım yaptığı endeks içinde Akbank, Anadolu Efes, Arçelik, BIM, Coca Cola, Emlak Konut GYO, Enka, Ereğli Demir Çelik, Garanti Bankası, Halkbank, İş C, Koç Holding, Petkim, Sabancı Holding, Şişecam, Tüpraş, Türk Telekom, TAV, THY, Turkcell, Vakıfbank ve Yapı Kredi gibi hisseler yer alıyor.
    
    
    

Bu haberi 99 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir