Yapı Kredi Portföy'e Fitch'ten en yüksek not

  • Yazı boyutu
Yapı Kredi Portföy'e Fitch'ten en yüksek not

Yapı Kredi Portföy'e Fitch'ten en yüksek not

Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Yapı Kredi Portföy'ün M2+(tur) olan "Portföy Yöneticisi derecesini" en yüksek not olan M1(tur) notuna yükseltti.
     Yapı Kredi Portföy açıklamasına göre, Portföy yönetimi alanında global standartlarda en yüksek derecelendirme notunu ifade eden M1, Yapı Kredi Portföy'ün sektördeki öncü konumu, deneyimi, artan pazar payı, yatırım performansındaki sürekliliği, risk yönetimi, teknolojik altyapısı ve 2012 yılı sonunda tarihi yüksek seviyeye ulaşan portföy hacmi dikkate alınarak verildi.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, global standartlarda, sektörünün en yüksek notuna sahip tek portföy yönetimi şirketi olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.
     Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Değerlendirme veya bir diğer deyişle derecelendirme, kurumların geçmişten bugüne nicel - nitel verilerinin objektif kriterler ve yoğun analizlerle yapılan global bir sınıflandırma sistemidir. Kurumların kalite ve itibarlarının belirlenmesinde önemli rol oynayan derecelendirmeye ilk olarak 2006 yılında Fitch Ratings ile başlayan kurumumuz, finansal güç, risk yönetimi sistemleri, portföy yönetimi performansı, şeffaflık, güçlü insan kaynakları ve teknolojik alt yapı başlıklarıyla; sırasıyla M2 (tur), M2+ (tur) notları ve son olarak global standartlarda en yüksek not olarak belirlenmiş M1 (tur) ile değerlendirildi."
    
     -"Yeni SPK, sektörün sağlıklı büyümesi için çok önemli bir adım"-
    
     Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nun, portföy yönetimi sektörünün sağlıklı büyümesi konusunda atılmış çok önemli bir adım olduğunun altını çizen Gülsevin Yılmaz, kanunun, sektörün ulusal ve uluslararası entegrasyonun sağlanmasına da katkı sağlayacağını vurguladı.
     Yılmaz, portföy yönetimi sektörünün gelişmeye devam etmesiyle önümüzdeki dönemde bireysel ve kurumsal yatırımcıların varlıklarının yönetilmesi konusunda, uzman ve profesyonel fon yöneticileri ile gelişmiş risk yönetimi sistemlerine sahip portföy yönetim şirketlerine olan ihtiyaçların da artacağını belirtti.
     Fitch Ratings'in değerlendirmesinin, Yapı Kredi Portföy'ün bu alandaki deneyiminin, yatırım süreçleri kalitesinin ve piyasa risklerinin izlenmesindeki etkinliğinin uluslararası bir teyidi olduğunu vurgulayan Gülsevin Yılmaz, "Portföy yönetimi alanında global standartları Türk yatırımcılarıyla buluşturduğumuz için gurur duyuyoruz. M1 (tur) derecesi müşterilerimizin ve şirketimizin geleceğe çok daha güvenle bakmasını sağlayacak" değerlendirmesinde de bulundu.
    
    
    

Bu haberi 328 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir