Yapı Kredi Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Yazıcıoğlu: -"Şirketlerimizin ve üretimimizin…

  • Yazı boyutu
Yapı Kredi Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Yazıcıoğlu:
     -"Şirketlerimizin ve üretimimizin…

Yapı Kredi Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Yazıcıoğlu: -"Şirketlerimizin ve üretimimizin değeri çok büyük. Türkiye'nin büyüme hızı kar yaratabilme hızına paralel değil" -"Şirketlerimiz çok daha fazla büyüyor ve finansman ihtiyaçları da buna paralel olarak artıyor"

Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Yazıcıoğlu, "Şirketlerimizin ve üretimimizin değeri çok büyük. Türkiye'nin büyüme hızı kar yaratabilme hızına paralel değil. Şirketlerimiz çok daha fazla büyüyor ve finansman ihtiyaçları da buna paralel olarak artıyor" dedi.
     Yapı Kredi açıklamasına göre, Bursa ve Adana'da düzenlenen seminerlerde Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Yazıcıoğlu ve Yapı Kredi Hazine Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Öncü, 2013'e yönelik ekonomik beklentilerini paylaştı.
     2013'te Türkiye'nin yüzde 4'ten fazla büyüyeceğine ve fonlama maliyetlerinin düşeceğine dikkati çeken Yazıcıoğlu, şirketlere özel reçete döneminin başladığını vurguladı. Yazıcıoğlu, "Şirketlerimizin ve üretimimizin değeri çok büyük. Türkiye'nin büyüme hızı kar yaratabilme hızına paralel değil. Şirketlerimiz çok daha fazla büyüyor ve finansman ihtiyaçları da buna paralel olarak artıyor. 2013'te büyüyen şirketlerin halka arzını daha fazla göreceğiz" diye konuştu.
    
     -Negatif faiz dönemi devam edecek-
    
     Türkiye'nin Endonezya ve Brezilya ile birlikte gelişen ülkeler arasında lider konuma gelmeye başladığını da kaydeden Yazıcıoğlu, 2013 yatırım ortamına ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Dünyada negatif faiz dönemi devam edecek ve merkez bankaları para basmayı sürdürecek. Türkiye açısından yeni bir kredi notu artışı uzun vadeli yabancı para akışını hızlandıracak. Türkiye borsası ve şirketleri için çok farklı değerlemeler gündeme gelebilecek. Özel sektör tahvil piyasasının da geliştiğini görüyoruz. Şu anda büyük şirketlerde olan bu enstrüman önümüzdeki dönemde orta ölçekli şirketlere de sıçrayacak."
    
     -Sıcak para yerini uzun vadeli likidite girişine bırakıyor-
    
     Yapı Kredi Hazine Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Öncü ise Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak "Piyasa çok hızlı değişecek. Bizim de bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor" dedi.
     Dünyada düşük faiz ortamının devam edeceğini ve büyümenin birçok ülke açısından ana odak noktası olmayı sürdüreceğini belirten Öncü, "Bu yıl uygulanan yumuşak iniş politikalarına rağmen Türkiye birçok ülkenin yakalayamadığı büyüme rakamlarına ulaştı" diye konuştu.
     Mart 2012'den bu yana sıcak para girişinin yerini uzun vadeli likiditeye bıraktığına dikkati çeken Öncü, "Türkiye ekonomisi çok daha iyi noktalara gelecek. Fonlama maliyetleri daha da düşecek ve likidite artacak. Ama şirketlerimizin daha da büyümesi gerekiyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir