Yapı Kredi'nin 500 milyon dolarlık eurobond ihracına 7 kat fazla talep geldi

  • Yazı boyutu
Yapı Kredi'nin 500 milyon dolarlık eurobond ihracına 7 kat fazla talep 
geldi

Yapı Kredi'nin 500 milyon dolarlık eurobond ihracına 7 kat fazla talep geldi

Yapı Kredi tarafından, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölgesi'nde (CEEMEA) yapılan 500 milyon dolarlık eurobond ihracına 7 kat fazla talep geldi.
     Yapı Kredi Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre eurobond ihracına, 264 kurumsal yatırımcıdan 3,5 milyar dolarlık talep gelirken, yüzde 4,25 getiri ile başlayan ihraç, yüzde 4 kupon faizi ile sonuçlandı.
     Açıklamada eurobond ihracına Avrupa, Amerika, Latin Amerika, Körfez Ülkeleri ve Uzak Doğu'dan yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği belirtildi.
     Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, ihraçla ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu:
     "7 yıl vadeli 500 milyon dolarlık eurobond ihracı, yatırımcılardan gelen yoğun talep neticesinde yüzde 4 kupon faizi ile tamamlanarak, Yapı Kredi'nin ikinci piyasadaki mevcut eurobondlarından da daha iyi bir seviye ile fiyatlanmış oldu. Yapı Kredi olarak fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesini temel stratejik önceliklerimizden biri olarak belirledik ve çalışmalarımızı bu yönde şekillendirmeye devam ediyoruz."
     Son iki sene içinde gerçekleştirilen üst düzey toplantılar ve roadshow ile Amerika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu olmak üzere dünyanın her yerinden sabit getirili menkul kıymet yatırımcılarına ulaştıklarını kaydeden Açıkalın, bu yaklaşım sayesinde Türkiye bankacılık sektörü ve Yapı Kredi'nin güçlü hikayesini geniş bir yatırımcı kitlesine yaymayı başardıklarını ifade etti.
     Açıkalın ayrıca bu başarıda Türkiye'nin olumlu ekonomik koşullar ve güçlü bankacılık sistemi sayesinde yatırım yapılabilir ülke seviyesine gelmesinin ve Türkiye'ye ilişkin olumlu beklentilerin büyük bir etkisi olduğunu vurguladı.
     Yapı Kredi'nin, eurobond ihracına geniş bir coğrafyaya yayılan ve hem yatırım fonlarını, hem de özel bankaları içeren 264 yatırımcı şirket katılım gösterdiğinin belirtildiği açıklamada, ihracın yüzde 54'ü yatırım fonlarına, yüzde 27'si özel bankalara, yüzde 16'sı sigorta ve emeklilik şirketlerine gerçekleştirildiğine değinilerek ihraca ilişkin işlemlerin önümüzdeki hafta başında tamamlanmasının beklendiği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir