Yapı Kredi'nin 2012 yılı net karı 2,09 milyar lira -Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın: "Toplam…

  • Yazı boyutu
Yapı Kredi'nin 2012 yılı net karı 2,09 milyar lira
     -Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın: "Toplam…

Yapı Kredi'nin 2012 yılı net karı 2,09 milyar lira -Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın: "Toplam kredilerde yüzde 12'lik bir büyüme kaydettik" -"Bankamızın odaklandığı katma değeri yüksek bireysel ihtiyaç kredilerinde yüzde 24, kredi kartlarında ise yüzde 39 ile sektörün 8'er puan üzerinde performans gösterdik" -"2013 yılında 40-50 şube açmayı planlıyoruz"

Yapı Kredi Bankası 2012 yılında net 2 milyar 98 milyon lira kar elde etti.
     Yapı Kredi açıklamasına göre, Banka, 31 Aralık 2012 tarihli konsolide finansal tablolarına göre 2 milyar 98 milyon lira net kar elde etti. Bankanın aktif büyüklüğü yüzde 12 artışla 131,5 milyar liraya ulaşırken, Basel II kriterlerine göre banka bazında sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 16,3'e yükseldi.
     Maddi ortalama özsermaye karlılığını ise yüzde 17,5 olarak gerçekleştiren Yapı Kredi, 2012 yılında krediler yoluyla ekonomiye kaynak sağlamaya devam ederek kredi büyüklüğünde 77,8 milyar liraya ulaştı. Mevduat toplamı ise 71,1 milyar lira seviyesine çıktı.
     Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın yaptığı değerlendirmede, 2012 yılında da istikrarlı büyümeye devam ettiklerini ve yılı başarılı bir sonuçla kapattıklarını ifade etti.
     2012'de iç talepte görülen daralmaya rağmen güçlü, sürdürülebilir ve daha da önemlisi hedeflenen alanlarda tartışmasız liderliğe yönelik bir büyümeye imza attıklarını belirten Açıkalın, katma değeri yüksek alanlara odaklanmaya devam ettiklerini ve bankanın sağlam karlılık düzeyini koruduğunu kaydetti.
     Ekonomide yaşanan durgunluğa rağmen 2012'de temel bankacılık gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 18 artırdıklarına dikkati çeken Açıkalın, buna karşılık temel giderlerdeki artışı yüzde 10'da tutmayı başardıklarını, gider/gelir rasyosunun da geçen yıla göre yüzde 44 seviyesinde sabit kaldığını ifade etti.
     2012 yılında başarılarını ispatlar nitelikte pek çok ödüle de layık görüldüklerini aktaran Açıkalın, şunları kaydetti:
     "Başta engelsiz bankacılık programımız, internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarımız gibi pek çok alanda başarılarımızı taçlandıran toplamda 22 ayrı büyük ödülün sahibi olduk. Ayrıca sektöre insan kaynağı açısından büyük bir hizmet verdiğine inandığımız ve yine bir ilki gerçekleştirerek hayata geçirdiğimiz Yapı Kredi Bankacılık Akademisi (YKBA) uygulamaları ile Leadership Excellence Dergisi'nin hazırladığı Leadership 500 Listesi'nde, 112 basamak birden yükselerek 100. sıraya çıktık. Ayrıca bu değerlendirmede yer alan tek Türk kuruluş olmanın da haklı mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
    
     -Toplam kredilerde yüzde 12'lik büyüme..."-
    
     "Çalışılması Kolay Banka" olma hedefine paralel olarak kredi başvuru ve onay süreçlerini daha kolay ve hızlı hale getirdiklerini belirten Açıkalın, bu yaklaşımları neticesinde toplam kredilerde yüzde 12'lik bir büyüme kaydettiklerini ve bu başarılarındaki en önemli etkenlerden birinin TL kredilerde sektörün üzerinde gerçekleştirdikleri yüzde 22'lik büyüme olduğunu aktardı.
     Banka'nın odaklandığı katma değeri yüksek bireysel ihtiyaç kredilerinde yüzde 24, kredi kartlarında ise yüzde 39 ile sektörün 8'er puan üzerinde performans gösterdiklerine dikkati çeken Açıkalın, "Kaynaklarımızı menkul kıymetler yerine maksimum oranda müşterilerimizin ve ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda kullanma gayretimiz devam ediyor. Menkul kıymetlerin aktif içindeki payı yüzde 17 gibi sektördeki en düşük seviyelerden biri, bu da tüm faaliyetlerimizin odağına müşterilerimizi koyduğumuzun en somut göstergesi" dedi.
     Müşterilerin günlük hayatında en çok kullandıkları ürünlerden biri olan kredi kartlarında 24 yıllık öncü konumlarını sürdürdüklerini belirten Açıkalın, şunları ifade etti:
     "Türkiye'nin ilk ve en bonkör kartı worldcard ile kredi kartları bakiyesinde yüzde 19,4, üye işyeri hacminde yüzde 19,3, kart sayısında yüzde 17,2, tekil müşteri sayısında ise yüzde 13,6 ile pazarda ilk sırada yer alıyoruz. Ticari kredi kartı bakiyesinde ise yüzde 29,8 pazar payı ile 2012 yılında liderliğe ulaştık. Ayrıca finansal kiralamada (leasing) yüzde 17,2 ve faktoringde yüzde 15 pazar payı ile sektör liderliğimizi sürdürüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Açıkalın, Türk ekonomisinin ve bankacılık sektörünün göz kamaştıran bir performans ortaya koyduğu 2012'de Fitch'in not artırımının da etkisiyle yurtdışı fonlama imkanlarının daha avantajlı hale geldiğini vurguladı.
     Yapı Kredi'nin 10 yıl vadeli 1 milyar dolarlık "sermaye benzeri tahvil" ihracına 7 milyar dolarlık rekor talep geldiğini hatırlatan Açıkalın, "Yurtdışı piyasaların bankamızın kağıtlarına olan bu ilgisi 2013'ün ilk günlerinde de devam etti. Böylece ocak ayında Türk bankacılık sektörünün en başarılı eurobond ihraçlarından birine daha imza attık. Bu kez 7 yıl vadeli 500 milyon dolarlık işlemimize tam 7 kat fazla talep geldi. Kurumumuza gösterilen bu güven ülkemizin, Türk bankacılık sektörünün ve Yapı Kredi'nin gücünü bir kere daha tescillemiş oldu" dedi.
     2012 yılında ATM ağının 2 bin 819 adede ulaştığını belirten Açıkalın, 928 şubeyle Türkiye'nin en geniş şube ağlarından birine sahip olduklarını ve 2013 planlarında ise 40-50 arası yeni şube açılışı gerçekleştireceklerini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir