Yapı Kredi'nin 2012 ilk yarı net karı 838 milyon lira oldu -Banka ikinci çeyrekte net 424…

  • Yazı boyutu
Yapı Kredi'nin 2012 ilk yarı net karı 838 milyon lira oldu
     -Banka ikinci çeyrekte net 424…

Yapı Kredi'nin 2012 ilk yarı net karı 838 milyon lira oldu -Banka ikinci çeyrekte net 424 milyon lira kar elde etti -Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın: -"Büyümemizin lokomotifi bireysel ihtiyaç kredilerindeki yüzde 13, kredi kartlarındaki yüzde 16, KOBİ kredilerindeki yüzde 8 ve orta ölçekli ticari kredilerdeki yüzde 12'lik artışlardır"

Yapı Kredi 2012 yılının ilk yarısında net 838 milyon lira konsolide kar elde etti.
     Yapılan açıklamaya göre, Bankanın ikinci çeyrek net karı bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 yükselerek 424 milyon lira oldu. 2012 yılının ilk yarısında konsolide bazda 838 milyon lira net kar elde eden Yapı Kredi'nin konsolide aktif büyüklüğü 124,2 milyar liraya ulaşırken, toplam krediler 72,9 milyar liraya yükseldi.
     Sermaye yeterlilik oranı banka bazında yüzde 14,5, grup bazında ise yüzde 14,4 seviyesinde gerçekleşti. Bankanın toplam gelirleri 3 milyar 244 milyon liraya ulaşırken, temel bankacılık gelirleri ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 yükseldi.
     İlk yarı finansal sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, şunları kaydetti:
     "Yapı Kredi olarak, yılın ilk yarısında hem kredi hem mevduat alanında güçlü bir performans sergiledik. Bu performansın arkasında 'Akıllı Büyüme' stratejimizle yakaladığımız istikrar yatıyor. Büyümemizin lokomotifi bireysel ihtiyaç kredilerindeki yüzde 13, kredi kartlarındaki yüzde 16, KOBİ kredilerindeki yüzde 8 ve orta ölçekli ticari kredilerdeki yüzde 12'lik artışlardır.
     Öte yandan, Türk Lirası kredilerde yılbaşından bu yana yüzde 11 büyüdük. Biz her zaman, 'Yapı Kredi, müşteri odaklı bir bankadır' diyoruz. Bunun en net göstergesi de aktiflerimizin hemen hemen yüzde 60'ını ekonominin finansmanı için kullandırmamızdır."
    
     -"Fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ediyoruz"-
    
     TL mevduatta özellikle ikinci çeyrekte hızlanarak yüzde 9'luk bir oranla sektör ortalamasının üzerinde bir sonuç elde ettiklerini vurgulayan Açıkalın, "Öte yandan, fonlama kaynaklarımızı çeşitlendirmeye devam ettik. Yılın ilk çeyreğinde yenilediğimiz toplam 1,4 milyar dolar karşılığı sendikasyon kredisi ile bu yıl Türk bankacılığında gerçekleştirilen en yüksek tutara imza attık" değerlendirmesini yaptı.
     Küresel ekonomide yaşanan zorlu döneme rağmen bir önceki yıl aldıkları krediyi yüzde 104 oranında yenileme başarısı gösterdiklerini dile getiren Açıkalın, "Ayrıca 1 milyar TL'nin üzerinde bir bono ihracı gerçekleştirdik. Bununla birlikte varlığa dayalı menkul kıymet ihracına yönelik çalışmalara da başladık. Tüm bu gelişmeler hem sağlıklı ülke ekonomisine hem de sağlam mali yapımıza ve itibarımıza olan güvenin bir yansımasıdır" ifadelerini kullandı.
    
     -"Kredi kartları, finansal kiralama (leasıng) ve faktorıngde öncü"-
    
     "İlk yarıyıl bilançosuna göre, kredi kartı üye iş yeri hacminde yüzde 19,1, kredi kartı tekil müşteri sayısında ise yüzde 13,6 ile liderliğimiz sürüyor" diyen Açıkalın, finansal kiralama (leasing) alanında yüzde 17,8, faktoringde ise yüzde 17,7 pazar payıyla uzun süredir pazar liderliğini koruduklarına dikkati çekti.
    
     -"Daha çok şube, alternatif dağıtım kanallarına daha çok yatırım"-
    
     Yapı Kredi'nin, yılın ilk yarısında 10 şube daha açarak toplam şube sayısını 918'e çıkarttığını belirten Açıkalın, "Alternatif dağıtım kanallarımızın bankacılık işlemlerindeki payı 3 puan artarak yüzde 80'e ulaştı. Sürekli yenilenen ve 2 bin 684 adede ulaşan ATM ağımız, ödüllü internet bankacılığımız ve öncü mobil bankacılık uygulamalarımızla müşterilerimizin her türlü bankacılık ihtiyacını istedikleri zaman, istedikleri yerden yapabilmelerini sağlıyoruz" yorumunu yaptı.
    
     -İlk 6 ayda uluslararası birçok ödül-
    
     Bankacılıkta gösterdikleri başarılı sonuçların uluslar arası ödüllerle de taçlandırılmasının tüm Yapı Kredi ailesi için büyük gurur kaynağı olduğunu ifade eden Açıkalın, emeklerinin dünya çapında farkındalık yaratarak ödüllendirilmesinin Türk bankacılık sektörü için de son derece mutluluk verici olduğunu dile getirdi.
     Bu arada Yapı Kredi, World Finance tarafından gerçekleştirilen "2012 Bankacılık Ödülleri" değerlendirmesinde, "Türkiye'nin En İyi Bankacılık Grubu" seçilerek bu unvanı kazanan tek banka oldu. Ayrıca, insan kaynakları politikaları ve çalışanlarına sunduğu hizmetlerin kalitesiyle, CRF Institute tarafından "Avrupa'nın En İyi İşvereni" seçilen Yapı Kredi, IR Magazine tarafından da "Türkiye'nin En İyi Yatırımcı İlişkileri Yönetimi" unvanına layık görüldü.
     Yapı Kredi, Global Finance tarafından "Avrupa'nın En İyi İnternet Bankası", "Avrupa'nın En İyi Fatura Ödeme Sistemi" ve "En İyi Kurumsal İnternet Bankacılığı" ödüllerine de layık görüldü.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir