Yapı Kredi Leasing 25. yaşını kutluyor -Şirket 990 milyon liralık öz sermayesi ile yılda…

  • Yazı boyutu
Yapı Kredi Leasing 25. yaşını kutluyor
     -Şirket 990 milyon liralık öz sermayesi ile yılda…

Yapı Kredi Leasing 25. yaşını kutluyor -Şirket 990 milyon liralık öz sermayesi ile yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık yeni iş hacmi gerçekleştiriyor -Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu: -"Sektörün 2012 yılını 5,2 milyar dolarlık yeni işlem hacmi ve yaklaşık 20 bin adet kontratla kapatacağını öngörüyoruz"

Yapı Kredi Leasing, bu yıl 25. yaşını kutluyor.
     Yapılan açıklamaya göre, 1987 yılında 1,1 milyon dolarlık sermaye gücüyle finansal kiralama sektörüne adım atan Yapı Kredi Leasing, bugün yüzde 19 pazar payı, yüzde 17 oranındaki sermaye verimliliği ve yüzde 12'lik gelir-gider rasyosuna sahip.
     Bugün 990 milyon liralık öz sermayesi ile yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık yeni iş hacmi gerçekleştiren şirket, 25 yılda 100 bin müşteriye 10 milyar doların üzerinde finansman sağladı.
     Yapı Kredi Leasing'in işlem hacminde doğrudan üretim ile ilgili sektörlerin aldığı pay ise yüzde 80 oldu.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu, şirket olarak 25 yıldır sektörün büyümesi ve gelişmesine öncülük ve liderlik etiklerini kaydetti.
     Liderliğin kendileri için sadece pazar payı anlamına gelmediğini belirten Eyüboğlu, "Bizim için önemli olan leasingin bilinirliğini artırarak pazarı büyütmek, niş sektörleri ve farklı kulvarları yakalamak. Bu kapsamda sektörde ilk enerji finansmanı projesine biz imza attık" bilgisini verdi.
     Üretim, sağlık ve turizm tarafında daha yaygın iş yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Eyüboğlu, halihazırda toplam işlem hacimlerinin yüzde 35'ini inşaat, yüzde 30'unu ise üretim makinelerinin oluşturduğunu dile getirdi.
     İş ve üretim makinelerinde ise yüzde 20 üzeri pazar payları ile açık ara lider olduklarını anlatan Eyüboğlu, tekstil makineleri, deniz araçları ve gayrimenkul ürünlerinin de, portföylerinin yüzde 20'lik kısmını oluşturduğunu dile getirdi.
     TBMM'de onaylanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu'nun sektör için büyük önem taşıdığının altını çizen Eyüboğlu, şunları kaydetti:
     "Yeni yasa leasing sektörüne hem kendini tekrar hatırlatma hem de mevcut yapısından daha farklı vade ve finansman yöntemleri ile pazar yaratma imkanı verecek. Yasayla birlikte sektörde önemli bir evre olan Operasyonel Leasing sürecine girilecek. Özellikle işletme sermaye sorunu çeken firmaların elindeki makine parkı artık bir teminat olarak değerlendirilebilecek. Ayrıca yeni yasa, bilgisayar donanım ve yazılımlar pazarını da leasinge uygun hale getirdi. Artık bürokratik engellerin azalacağı ve süreçlerin de daha hızlı olacağını düşünüyoruz.
     Yapı Kredi Leasing olarak yeni yasanın getireceği tüm fırsatları en iyi biçimde değerlendireceğiz. Türkiye'nin her noktasında satış ekiplerimizle yer alıyoruz ve her kanalı kullanıyoruz. Yapı Kredi Leasing'in 25. yılı dolayısıyla Anadolu'daki firmalara yönelik bir dizi toplantı düzenleyeceğiz. Portföyümüzde yüzde 50 olan KOBİ'lerin payını daha da artırmayı amaçlıyoruz."
    
     -"Sektörde 31'i lisanslı toplam 46 firma faaliyet gösteriyor"-
    
     Eyüboğlu, şu anda sektörde 31'i lisanslı toplam 46 firmanın faaliyet gösterdiğini belirterek, yeni yasa ile lisanssız işlem yapanların doğal bir eleme sürecine gireceğine dikkati çekti.
     Yasanın faktoring, leasing ve tüketici finansmanı şirketlerini tek bir Birlik çatısı altında toplayacağını ve tüm işlemlerin artık noterde değil, Birlik'te tescil edileceğini ifade eden Eyüboğlu, lisansı olmayan firmaların bu birliğe üye olamayacağını, dolayısıyla sektörde doğal bir eleme yaşanacağını aktardı.
     Yasa ile sektörde yaşanabilecek sıçramanın 2013'den sonra görülebileceğini dile getiren Eyüboğlu, sektörün 2012 yılını 5,2 milyar dolarlık yeni işlem hacmi ve yaklaşık 20 bin adet kontratla kapatacağını öngördüklerini vurguladı.
     Eyüboğlu, "Hacim olarak bir önceki yıla göre yüzde 6 civarı bir büyüme bekliyoruz. Diğer taraftan sektör 10 yıl içinde 10 milyar dolarlık hacme ulaşmayı amaçlıyor. Yapı Kredi Leasing olarak biz de Koç Holding ve UniCredit ortaklığının getirdiği güçlü desteği de arkamızda hissederek sektördeki açık ara liderliğimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir