Yalova'daki eski arboretum alanının ihalesi -Belediye Başkanı Koçal: -"İhaleyi kazanan firma,…

  • Yazı boyutu
Yalova'daki eski arboretum alanının ihalesi 
  -Belediye Başkanı Koçal:
  -"İhaleyi kazanan firma,…

Yalova'daki eski arboretum alanının ihalesi -Belediye Başkanı Koçal: -"İhaleyi kazanan firma, yaklaşık 250 milyon TL'lik bir yatırım yapmayı öngörüyor. Ortadoğu'nun ve bu bölgenin en büyük turizm yatırımını yapmayı planlıyorlar"

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, kentteki eski arboretum alanının ihalesini kazanan Suudi Arabistan kökenli firmanın yaklaşık 250 milyon TL'lik bir yatırım yapmayı öngördüğünü belirterek, "Ortadoğu'nun ve bu bölgenin en büyük turizm yatırımını yapmayı planlıyorlar" dedi.
     Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Belediye Meclisi toplantısında, meclis üyelerine eski arboretum alanında turizm tesisi yapılması için düzenlenen satış ihalesi hakkında bilgi verdi.
     İhaleye "olur" verdiklerini belirten Koçal, "Arboretumu 3 parçaya bölerek ihaleye çıkmıştık. 15 dönüm, 13 dönüm ve 10 dönüm olarak. Bir de ilave olarak daha önceden çıkmadığımız 2 tane 7,5 dönüm vardı. Onları da ihaleye çıkarmıştık. Bu 2 tane 7,5 dönüme bir de 15 ve 13 dönüme talipli çıktı. 7,5 dönüme aynı kişi teklif verdi. Ancak verdiği teklifte muhammen bedele bağlı olarak usul hatası yapmış. O nedenle ihale dışı kabul edildi. O yüzden ihale 10 dönüm ve 15 dönümde gerçekleşti. Olurlarını verdik satış muamelesi de bitti" diye konuştu.
    
     -Kral Abdullah'ın finanse ettiği firma-
    
     Koçal, ihaleyi kazanan Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın finanse ettiği "Merosa" adlı şirketin eski arboretum üzerine Ortadoğu'nun ve bölgenin en büyük yatırımını yapacağını kaydetti. Arboretumu bir bütün olarak isteyen şirketin önümüzdeki günlerde şartları yerine getirerek araziyi alacağını belirten Koçal, şunları kaydetti:
     "Suudi Arabistan Kralı Abdullah tarafından finanse edilen Suudi Arabistan kökenli 'Merosa' isimli bir firma bu. Onlar şu anda Sapanca'da da sayısı bir hayli fazla olan villalar yapıyorlar. Bunların tamamı Araplara verilecek. Yalova'da da yatırım yapma kararı almışlar. Ancak böyle bir parselde değil tamamında yatırım yapmak istiyorlar. Dolayısıyla arboretumun tamamını Merosa alacak. Yaklaşık 250 milyon TL'lik bir yatırım yapmayı öngörüyorlar. Ortadoğu'nun ve bu bölgenin en büyük turizm yatırımını yapmayı planlıyorlar. Bu Yalova için çok iyi bir şey. Bu yatırım zengin Ortadoğuluların Yalova'ya gelmesi anlamına geliyor. Hem yatırımın büyüklüğü hem de oluşturacağı turizm potansiyeli itibarı ile Yalova'ya önemli katkılar sağlayacak. Önümüzdeki günlerde tamamının satışını gerçekleştireceğiz."
     Toplantıda, daha sonra gündem konuları görüşüldü.
    
    
    

Bu haberi 329 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir