Yalova'da "kivi festivali" -Subaşı Belediye Başkanı Kuş: -"Beldemizde 112 üretici, il genelinde…

  • Yazı boyutu
Yalova'da "kivi festivali"
  -Subaşı Belediye Başkanı Kuş:
  -"Beldemizde 112 üretici, il genelinde…

Yalova'da "kivi festivali" -Subaşı Belediye Başkanı Kuş: -"Beldemizde 112 üretici, il genelinde ise 160'ı aşkın kivi üreticisi var" -Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Tunalı: -"Türkiye'de kivi üretiminin yüzde 40'ı Yalova'da gerçekleştiriliyor"

Yalova'nın Altınova ilçesi Subaşı beldesi Belediye Başkanı Musa Kuş, beldelerinde kivi festivali yapacaklarını belirterek, "Beldemizde 112 üretici, il genelinde ise 160'ı aşkın kivi üreticisi var" dedi.
     Bir restoranda toplantı düzenleyen Kuş, ilk kez yapılacak festivalin Subaşı Belediyesi'nin koordinatörlüğünde, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Yalova Kivi Üreticileri Birliği ve Subaşı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin de destekleriyle düzenleneceğini kaydetti.
     Yalova'da yetişen kivinin tanıtımını en iyi şekilde yapmak istediklerini belirten Kuş, "Festival 20 Ekim'de yapılacak. İlk kivi fidanlarını beldemize 1989'da diktik. Kivinin 23 yıllık bir geçmişi var. Beldemizde 112 üretici, il genelinde ise 160'ı aşkın kivi üreticisi var. Üretim teknikleri ve toprak yapısının uygunluğu nedeniyle beldemizde kivi üretimi giderek arttı. Halkımız diğer meyveler yerine kivi üretmeye başladı" dedi.
     Festival kapsamında bir de konferans düzenleneceğini belirten Kuş, bu toplantı ile kivinin geleceği hakkında da bilgi sahibi olacaklarını ifade etti.
    
     -Kivinin yüzde 40'ı Yalova'da üretiliyor-
    
     Toplantıda hazır bulunan Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı ise Yalova'daki kivi üretimiyle ilgili bilgiler verdi. Tunalı, şöyle konuştu:
     "Ülkede kivi üretiminde Yalova söz sahibidir. Üretilen yıllık 26 bin ton kivinin 10 bin tonu Yalova'dan. Türkiye'de kivi üretiminin yüzde 40'ı Yalova'da gerçekleştiriliyor. Yalova olarak kivi üretiminde ülkede ciddi bir sıçrama meydana getirdik. Bu yüzden böyle bir festivalin organize edilmesinden dolayı mutluyuz. Ülkede 26 bin ton kivi üretildi ancak ülke insanı 70 bin ton kivi yedi. Bu nasıl oldu- Kendi tükettiğimizi henüz üretemiyoruz. Türkiye'ye kivi ithal ediliyor."
     Kuş, 20 Ekim Cumartesi Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri'nde yapılacak festivalin programına ilişkin bilgi de verdi.
    
    
    

Bu haberi 377 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir