Yalova'da ihracat rakamları -TSO Başkanı Özel: "2012 yılının ilk 10 ayında ihracat 59 milyon…

  • Yazı boyutu
Yalova'da ihracat rakamları
  -TSO Başkanı Özel: "2012 yılının ilk 10 ayında 
  ihracat 59 milyon…

Yalova'da ihracat rakamları -TSO Başkanı Özel: "2012 yılının ilk 10 ayında ihracat 59 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Yılın, 70 milyon dolar civarında tamamlanması öngörülüyor"

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Celal Özel, Yalova'da 2012 yılının ilk 10 ayında ihracatın 59 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini, yılın 70 milyon dolar civarında tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.
     Özel, yönetim kurulunun göreve gelişinin 1300'üncü günü dolayısıyla odanın meclis salonunda düzenlediği değerlendirme toplantısında, önce Türkiye'nin ekonomik durumu hakkında bilgi verdi.
     Daha sonra kent ekonomisine değinen Özel, ilin sosyo-ekonomik konumunda düşüş yaşandığını belirterek, "Kalkınma Bakanlığı'nın demografi, eğitim, sağlık, istihdam, rekabetçi ve yenilikçi kapasite, mali kapasite, erişilebilirlik ile yaşam kalitesi olmak üzere 8 alt kategoride, çoğunluğu 2009-2010 yıllarına ait 61 değişkeni kullanarak hazırladığı illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması çalışmasına göre daha önce 9'uncu sırada yer alan Yalova, 13'üncü sıraya düştü" dedi.
     Özel, kenti yönetmeye aday kişilerin demografi, eğitim, sağlık, istihdam, rekabetçi ve yenilikçi kapasite, mali kapasite, erişilebilirlik ve yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik çalışmalar yapması gerektiğini ifade ederek, "Oda olarak 13'üncü sıradan yükselmek için etkili çalışmalıyız. Her şeyi merkezden beklemek yanlış. Kent olarak daha iyi yere gelmek için kaynaklarımızı kullanmalı, sinerji yaratmalıyız. Kentimizin daha gelişmiş, çağdaş, marka bir şehir olması için çalışmalar yapıyoruz. Bu sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasını müthiş şekilde önemsiyorum" diye konuştu.
    
     -Yalova'nın ihracat rakamları-
    
     Celal Özel, konuşmasında Yalova'nın 2012 ihracat rakamlarına değindi. 2012 yılının ilk 10 ayında ihracatın 59 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini anlatan Özel, yılın 70 milyon dolar civarında tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.
     Özel, ihracatın sektörlere göre dağılımı konusunda ise şu bilgileri verdi:
     "Gemi ve yat sanayi 40 milyon dolar, süs bitkileri ve mamulleri 5,1 milyon dolar, kimyevi maddeler ve mamulleri 4,3 milyon dolar, su ürünleri ve hayvancılık mamulleri 2,6 milyon dolar, iklimlendirme sanayi 1,2 milyon dolar ve diğer sektörler 5,8 milyon dolar. İhracat yapılan ülkeler Norveç, Azerbaycan, Fransa, Irak, Türkmenistan, Hollanda ve diğer ülkelerdir. İhracatı daha yukarı çıkarmalıyız. Almanya'ya ihracatımız yok. Gelişmiş olan ülkelere her türlü ürünü satmak farklı bir olay. Yalova'da gemi sektörünün ne kadar önem taşıdığını da görüyoruz."
     Yalova'daki bankalarda 1,36 milyar lira mevduat bulunduğunu, 1,63 milyar lira ise kredi kullanıldığını dile getiren Özel, şunları kaydetti:
     "Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Üniversitesi'nin hazırladığı Küresel Rekabet Endeksi'nde Yalova iller arası rekabette 20'inci sırada yer alıyor. Kentimiz makro ekonomik yapı, iş gücü piyasası, finans ve turizm sektöründe ortalama üstü değerler alarak rekabet gücünü artırmaktadır. 'Yapamayacağız' diye bir şey yok. Türkiye'nin en gelişmiş ve ayrıcalıklı komşuları olan bir ile 20'ncilik yakışmaz."
    
    
    

Bu haberi 355 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir