Yalova'da 2013 yılı ihracat hedefi -YTSO Başkanı Özel: -"2013'te ihracat 300 milyon doların…

  • Yazı boyutu
Yalova'da 2013 yılı ihracat hedefi
  -YTSO Başkanı Özel:
  -"2013'te ihracat 300 milyon doların…

Yalova'da 2013 yılı ihracat hedefi -YTSO Başkanı Özel: -"2013'te ihracat 300 milyon doların üzerinde olacak. Yalova için mutluluk verici bir olay"

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Celal Özel, "2013'te ihracat 300 milyon doların üzerinde olacak. Yalova için mutluluk verici bir olay" dedi.
     Özel, odanın meclis toplantı salonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Yalova'da 2012 yılında ihracatın 100 milyon doları aşmasının sevindirici bir olay olduğunu söyledi.
     İhracatı önemsediklerini ve yakından takip ettiklerini belirten Özel, "İhracattaki artıştaki en büyük pay gemi sektöründe. Gemi sektöründeki arkadaşlarımızın performansı uzun süren durgunluktan sonra bizi sevindirdi. 2013'te bu rakamların 300 milyon doların üzerinde olacağına dair bir bağlantı yapıldığının bilgisini aldım. Heyecanlandım. Denizcilik sektöründe önemli bağlantılar yapıldı. Ümitli gelişmeler var. 2013'te ihracat 300 milyon doların üzerinde olacak. Yalova için mutluluk verici bir olay" diye konuştu.
     Özel, Yalova'nın ihracat rakamlarının gelecek dönemde daha da artacağına işaret ederek şöyle devam etti:
     "Gemi sektörünün yanında diğer sektörlerin de sağlayacağı güzel katkılarla ihracat artacaktır. Yalova'nın ihracatının artmasıyla ilgili alt, üst yapının geliştirilmesi lazım. Bizim fiziki açıdan sorunlarımız var. OSB'lerin devreye girmesiyle beraber Yalova ülkemizde 1 milyar dolar ihracat yapan iller arasına girecek. 2020'ye kadar bu olacaktır. 2020 çok uzun bir süre. Buradaki OSB'lerin tamamlanması, çiçekçilik sektörüyle ilgili faaliyetlerin tamamlanması, ihracat bazlı çalışmalarının olması, buradaki sanayi şirketlerin performanslarının artması ve karbon elyafla ilgili çalışmalarla Yalova ihracatta iyi bir noktaya gelecek."
     Bilişim İhtisas OSB'ye, kalıpçılar sektörünün talip olması konusunu da değerlendiren Özel, şunları kaydetti:
     "Kalıpçıların Yalova'ya katkı sağlamaması mümkün değil. Bu konu meclisimizde de irdelenecek. Bu arkadaşlar Yalova'ya geldi, görüşmeler yaptı. Bu kalıpçılık sektörüyle ilgili bilgilere sahibim. Bunların hedef kitleleri otomobil sektörü. Kocaeli, Sakarya, Bursa illeri otomobil sektörünün Türkiye'deki can damarları. Bunun yanında cazip olan taşıt yan sanayi ihtisas OSB'nin Yalova'da kurulacak olması. Uzun yıllardır atıl olan, bir türlü faaliyete geçemeyen Bilişim İhtisas OSB ile ilgili böyle bir projenin gündeme gelmesi Yalova açısından sevindirici bir olay. İşin bilişim altyapısı, inovasyon, AR-GE ile ilgili çalışmalarla entegre olabilecek bu sektörün Yalova'ya büyük bir katkı sağlaması mümkün görünüyor."
    
    
    

Bu haberi 314 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir