Yalıtım için geç kalmayın -Isı ve su yalıtımının özellikle ilkbahar - sonbahar ayları arasında…

  • Yazı boyutu
Yalıtım için geç kalmayın
  -Isı ve su yalıtımının özellikle ilkbahar - sonbahar ayları
  arasında…

Yalıtım için geç kalmayın -Isı ve su yalıtımının özellikle ilkbahar - sonbahar ayları arasında yapılmasının önemini belirten uzmanlar, yalıtım yaptırmak isteyenlerin acele etmelerini öneriyor -İZODER Başkan Yardımcısı Şen: -"2011'de 50 milyar dolarlık enerji ithalatı yapıldı. Yalıtım ile cari açık kapatılabilir. Enerjide yüksek oranda dışa bağımlılık her açıdan sıkıntılı ve tehlikeli bir durum"

Hüseyin Karatepe - Isı ve su yalıtımının özellikle ilkbahar - sonbahar ayları arasında yapılmasının önemine işaret eden uzmanlar, yalıtım yaptırmak isteyenlerin acele etmelerini öneriyor.
     Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, eski binalarda yalıtım yapılması için uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar ayları arasındaki dönem olduğunu kaydederek, havaların yağışlı ve aşırı soğuk olmamasının yalıtımın kalitesi ve çalışma şartları açısından önemli olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin geçen yıl 50 milyar dolarlık enerji ithalatı yaptığını hatırlatan Şen, "Yalıtım ile cari açık kapatılabilir. Enerjide yüksek oranda dışa bağımlılık her açıdan sıkıntılı ve tehlikeli bir durum" dedi.
     Şen, tüketilen toplam enerjinin yüzde 35'inin binalarda kullanıldığına ve yarısının israf edildiğine dikkati çekerek, ısı yalıtımı ile yapılacak tasarrufun senelik 11 milyar dolar civarında olacağını kaydetti.
    
     -"Su yalıtımı önemli"-
    
     Binalardaki su yalıtımının önemine de değinen Şen, su yalıtımının bina yapılırken yapılması gereken bir yalıtım türü olduğunu belirterek, inşaat esnasında yapılacak su yalıtımının binanın toplam inşaat maliyetinin yüzde 5'ini aşmayacağını belirtti.
     Yalıtımla yapının taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasının ve taşıma kapasitesinin düşmesinin önleneceğini ifade eden Şen, böylece binanın depremden daha az etkilenmesinin sağlanacağını dile getirdi.
    
     -Yangın yalıtımı-
    
     Yangın yalıtımı konusu hakkında da bilgi veren Ertuğrul Şen, yangın yalıtımının yangın sırasında açığa çıkan ısı ve dumanın yayılmasını geciktirdiğini belirterek, yangına maruz kalan kişilerin yangından olumsuz etkilenmeden binayı terk edebilmelerine olanak tanıdığını söyledi.
     Yangın sırasında ısınan gazların yükselmesi sonucu sıcaklığın evin tavanında 1000 derece seviyelerine ulaşabileceğine dikkati çeken Şen, "Dolayısıyla yangın sırasında açığa çıkan ısıyla bina çökebilir. Yangın yalıtımı, yüksek sıcaklık etkisi ile yapının kısmen veya tamamen çökmesini engeller" diye konuştu.
     İnşaat maliyetine oranla yangın yalıtımı maliyetinin çok düşük olduğunu ifade eden Şen, kullanılacak malzemeye göre maliyetlerin değişiklik göstermekle birlikte yangın yalıtımının daire başına 3-4 bin liraya mal edilebileceğini sözlerine ekledi.
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir