Yakıt ve zaman tasarrufu için uçuş rotaları kısaltılıyor -SHGM'nin, Türk hava sahasının etkin…

  • Yazı boyutu
Yakıt ve zaman tasarrufu için uçuş rotaları kısaltılıyor
  -SHGM'nin, Türk hava sahasının etkin…

Yakıt ve zaman tasarrufu için uçuş rotaları kısaltılıyor -SHGM'nin, Türk hava sahasının etkin kullanılması amacıyla yürüttüğü hava koridorlarının kısaltılması çalışmaları kapsamında, ilk olarak Siirt ve Van arası, yeni bir hava koridoru oluşturularak kısaltıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) Türk hava sahasının etkin kullanılması amacıyla yürüttüğü hava koridorlarının kısaltılması çalışmaları kapsamında, ilk olarak Siirt ve Van arası, yeni bir hava koridoru tesis edilerek kısaltıldı.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, özellikle kış döneminde olumsuz hava şartları sebebiyle Siirt Havaalanı'na iniş yapamayan uçakların Van Ferit Melen Havaalanı'na inmek durumunda kalması nedeniyle yaşanan zaman ve yakıt kaybının önüne geçilmesi amacıyla, her iki havaalanı arasındaki uçuş koridoru ortalama 137 kilometre azalacak şekilde ilave bir hava koridoru oluşturuldu.
     SHGM, havayolu işletmelerinden gelen talepleri değerlendirip, ilgili sivil ve askeri kurumlarla koordinasyon yaptı ve bu kurumların olumlu katkılarıyla yeni düzenlemeye gidildi. Buna göre, birbirlerinin yedek meydanı olarak kullanılan ve 240 kilometre olan Siirt ve Van havaalanları arasında mevcut olan hava koridoruna ilaveten yeni direkt bir hava koridoru tesis edilerek iki şehir arasındaki uçuş mesafesi 103 kilometreye düşürüldü.
     Uçuş rotalarının kısaltılması daha az yakıt tüketimi, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamasının yanı sıra karbondioksit gazı salınımının azaltılması bakımından da büyük önem taşıyor.
     Bu yöndeki çalışmaların SHGM'nin koordinesinde sivil asker ilgili kuruluşların ortak çalışması ile diğer rotalarda da kısa zamanda sonuçlanabileceği bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir