Yahoo!: NSA müşteri bilgilerini istedi

  • Yazı boyutu
Yahoo!: NSA müşteri bilgilerini istedi

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nın (NSA) sunucularından bilgi aldığı iddia edilen şirketler birbirini ardına açıklamada bulunuyor. Apple ve Facebook’un ardından Yahoo! da, NSA’nın müşteri bilgileri talep ettiğini belirtti

Eski CIA ajanı Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı NSA casusluk operasyonları, ABD kamuoyunun bir numaralı tartışma konusu olmaya devam ediyor. NSA’nın kullanıcı bilgilerini depolamak için sunucularına erişim sağladığı öne sürülen ABD’li teknoloji şirketleri, birbiri ardına ‘kendilerinden bilgi talep edildiğini’ doğruluyor.

Facebook ve Apple’ın ardından ‘kullanıcı bilgilerinin gizliliği’ hakkında  açıklama yapan Yahoo!, ‘ABD hükümetinin, kullanıcı bilgilerini elde etmek için kendilerinden kaç defa  talepte bulunduğunu’ açıkladı.

Yahoo!, hükümete bağlı kurumların 1 Aralık 2012 ile 31 Mayıs 2013 tarihleri arasında “12-13 bin defa kullanıcı bilgisi talep ettiğini’ belirtti. Şirket, bilgilerin ‘dolandırıcılık, cinayet, adam kaçırma ve diğer suç olaylarının soruşturulması için’ istendiği öne sürüldü.

Guardian’ın haberine göre, Yahoo!, kurumsal olarak hazırlanacak ilk ‘küresel kanun yaptırımı şeffaflık raporunun’ yaz sonunda yayımlanacağını açıkladı. Raporun, yılda iki defa güncelleneceği belirtildi.

CEO’DAN AÇIKLAMA

Yahoo CEO’Su Marissa Mayer genel danışmanı Ron Bell ile yaptığı yazılı açıklamada, “Her zaman olduğu gibi, kullanıcılarımızın gizliliğini sağlamak ve gizliliği koruyabildiğimizden emin olmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bize duyduğunuz ama  kanıksamadığımız görmediğimiz güveninizden dolayı sizleri takdir ediyoruz” ifadesini kullandı.

Edward Snowden’ın bu ay başında Guardian’a yaptığı ilk itirafların ardından NSA’nın ilk olarak milyonlarca ABD’linin cep telefonu bilgilerini topladığı ortaya çıkmıştı. ‘PRISM’ adı verilen istihbarat programı kapsamında, Google, Facebook, Apple ve Microsoft’un da aralarında bulunduğu birçok teknoloji şirketinin sunucularından bilgi toplandığı da öne sürülmüştü.

Yahoo! ve diğer şirketler, NSA ile bilgi paylaştıkları iddialarını reddetmişti.

 


Bu haberi 321 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir