Yağışlar zeytini şişirdi, yağ oranı azaldı -Edremit Körfezi'nde şubat ayında yaşanan yağışlar…

  • Yazı boyutu
Yağışlar zeytini şişirdi, yağ oranı azaldı
  -Edremit Körfezi'nde şubat ayında yaşanan yağışlar…

Yağışlar zeytini şişirdi, yağ oranı azaldı -Edremit Körfezi'nde şubat ayında yaşanan yağışlar nedeniyle zeytinin aşırı su çektiği bildirildi -Yağışlardan önce 100 kilogram zeytinden ortalama 20 kilogram yağ elde edilirken bugün bu oranın 15 kilograma gerilediği belirtildi

Balıkesir'in Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçelerini içine alan Edremit Körfezi'nde şubat ayında yaşanan yağışlar nedeniyle zeytinin aşırı su çektiği, bu durumun da yağ oranının azalmasına yol açtığı bildirildi.
     Edremit Ticaret Odası Zeytin ve Zeytinyağı Gıda Meslek Komitesi Başkanı Doğan Öge, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edremit Körfezi'nin yağlık zeytin üretiminde önde geldiğini söyledi.
     İç piyasaya sunulan, yurt dışına ihraç edilen zeytinyağının kalitesinin ve zeytindeki yağ oranının, hava şartlarından etkilenebildiğini dile getiren Öge, özellikle Şubat ayının yağışlı geçmesinin yağ oranını olumsuz etkilediğini anlattı.
     Yağışlardan dolayı zeytinin fazla su çektiğini ifade eden Öge, "Dolayısıyla yağ oranı az çıkıyor. Toplama maliyetleri yüksek, bu sebeple üreticinin bundan para kazanması, ağacına bakması, gübrelemesi, ilaçlaması mümkün değil" dedi.
     Zeytinyağı üreticisi ve Edremit Ziraat Odası Murahhas Üyesi Ali Yılmaz Diker ise yağışlar nedeniyle zeytin meyvesinin aşırı su çektiğini ve kilogram bazında ağırlaşarak yağ oranının düştüğünü belirterek, bu durumun üretim maliyetlerini yükselttiğini bildirdi. Önceki aylarda 100 kilogram zeytinden ortalama 20 kilogram yağ alınırken yağışlarla bu oranın bölgesine göre 15 kilograma kadar düştüğünü vurgulayan Diker, şunları kaydetti:
     "Özellikle bu yıl Edremit Körfezi'nde ürün bolluğu nedeniyle hasat süresi uzadı. Halen hasat devam ediyor. Bu yılın yağışlı geçmesi ve kapalı gün sayısının fazlalığı bizi olumsuz etkiledi. Zeytinin bir miktarı, yağışlardan dolayı yere düştü. Ağaçta kalan kısmı ise fazla miktarda su çekti. Zeytindeki yağ miktarı aynı kalıyor ancak kilogram ve tane bazında oranı düşüyor."
     Edremit Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hüseyin Acar ise üreticilerin söylediğinin aksine yağışlar nedeniyle zeytinde randıman kaybı yaşanmadığını ifade etti.
     Yağmurun zeytine bir zararının olmadığını belirten Acar, "Üreticinin zeytinden aldığı mevcut olan yağ oranı, randıman, su da alsa aynıdır. Zeytin su aldığı zaman şişer ama yağ oranı aynıdır. Zeytinin yağmurda aldığı su ile çapı büyür, yağın randımanında etken değildir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 373 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir