Yabancılara mülk satışıyla ilgili çalışma -AK Parti Antalya Milletvekili Çavuşoğlu: -"Yasa…

  • Yazı boyutu
Yabancılara mülk satışıyla ilgili çalışma
  -AK Parti Antalya Milletvekili Çavuşoğlu:
  -"Yasa…

Yabancılara mülk satışıyla ilgili çalışma -AK Parti Antalya Milletvekili Çavuşoğlu: -"Yasa sektör ülke ve bölge ekonomisi için çok faydalı olacak"

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) eski Başkanı ve AK Parti Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası kapsamında hazırlanan ülkeler listesinin Cumhurbaşkanı tarafından onaylandığını bildirdi.
     Mevlüt Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emlak ve inşaat sektörünü yakından ilgilendiren yabancılara mülk satışına yönelik ülkeler listesi çalışmasını hükümetin bir süre önce tamamlayarak Cumhurbaşkanlığı'na sunduğunu belirtti.
     Cumhurbaşkanlığı'nın da yaptığı incelemenin ardından çalışmayı onayladığını ifade eden Çavuşoğlu, "Sektörde ülke sınırlamasına yönelik bazı talepler vardı. Bu nedenle çalışma ile Türk vatandaşlarının hangi ülkelerde gayrimenkul alabileceği, ne tür sınırlamalar olması gerektiği belirlendi" dedi.
     Yasa ile yapılacak gayrimenkul yatırımları sayesinde Türkiye'ye doğrudan para akacağını vurgulayan Çavuşoğlu, "Özellikle inşaat sektörü ülkemiz için önemli. İnşaat sektöründeki gelişmeler, birçok sektöre de olumlu veya olumsuz şekilde yansıyor. Bu nedenle yasa ülkemiz için çok faydalı bir gelişme oldu" diye konuştu.
     Çavuşoğlu, daha önce özellikle Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan gibi Türk Cumhuriyetleri bakımından bazı kısıtlamalar olduğunu dile getirerek, yasa sayesinde bu ülke vatandaşlarının da Türkiye'den gayrimenkul almasının önünün açıldığını söyledi.
     Yabancıların başta İstanbul olmak üzere turistik sahil bölgelerinden gayrimenkul almasının beklendiğini bildiren Çavuşoğlu, "Ayrıca Antalya ve Ege Bölgesi'nde, denizin olduğu bölgelerde gayrimenkul satışları bekleniyor. Yasa, sektör ülke ve bölge ekonomisi için çok faydalı olacak" diye konuştu.
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir