Yabancı yatırımcılar Aralık ayında İMKB'de 1,2 milyar liralık net alım yaptı

  • Yazı boyutu
Yabancı yatırımcılar Aralık ayında İMKB'de 1,2 milyar liralık net alım 
yaptı

Yabancı yatırımcılar Aralık ayında İMKB'de 1,2 milyar liralık net alım yaptı

Yabancı yatırımcılar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Aralık ayında 1 milyar 227 milyon 754 bin 965 liralık net alış gerçekleştirdi.
     AA muhabirinin İMKB verilerinden yaptığı derlemelere göre, yabancı yatırımcıların Aralık ayında en çok net alım gerçekleştirdiği hisseler; Garanti Bankası (470,1 milyon lira), Aksa Enerji (426,4 milyon lira), İş Bankası (C)(237,9 milyon lira), Emlak Konut GMYO (73,3 milyon lira) ve Tüpraş (55,3 milyon lira) oldu.
     Nette en çok satış yapılan hisseler ise Göltaş Çimento (134,9 milyon lira), Turkcell (90,6 milyon lira), Koza Madencilik (74,5 milyon lira), Koza Altın (63 milyon lira) ve Vakıfbank (48 milyon lira) oldu.
     Kasım ayında Fitch'in Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesinin ardından artan yabancı ilgisinin Aralık ayında devam etmesiyle İMKB 100 Endeksi önceki ay kapanışına göre yüzde 7,05 oranında değer kazanmıştı.
     Yabancı yatırımcıların alışlarının yoğunlaştığı İMKB 30 Endeksi de, Aralık ayında yüzde 7,32 oranında yükseldi.
     Geçtiğimiz hafta açıklanan Merkez Bankası verilerine göre ise yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi portföy büyüklüğü yapılan son alımlar ve hisse senedi fiyatlarındaki hızlı yükselişle 71 milyar dolara yaklaşmıştı.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir