Yabancı sermayenin kar transferi -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: "Yabancı şirketlerin…

  • Yazı boyutu
Yabancı sermayenin kar transferi
  -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar:
  "Yabancı şirketlerin…

Yabancı sermayenin kar transferi -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: "Yabancı şirketlerin 10 yıllık kar transferiyle 4 tane STAR Rafinerisi kurulur"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yabancı şirketlerin 10 yılda gerçekleştirdiği kar transferiyle Petkim tarafından Aliağa'da yapımına başlanan STAR rafinerisinden 4 tane kurulabileceğini savundu.
     Yorgancılar yaptığı yazılı açıklamada, yabancı sermayenin kar transfer rakamlarında 2010 yılından sonra bir artışın gözlendiğini, 2002 yılından bu yana ise kar transferi toplamının 18 milyar doları aştığını belirtti. Yorgancılar, sadece 2011 yılındaki kar transferinin 3 milyar doları bulduğunu, bu yıl da 1 milyar dolarlık transfer yapıldığını ifade etti.
     Yorgancılar, açıklamada şu görüşlere yer verdi:
     "Yabancı gelmiş, borsada, ticarette kazanmış, vergi ödemeden yurt dışına götürmüş. Turizme gelen paranın sadece yüzde 2'si yatırımda. Petkim'in Aliağa'da yapımına başladığı Star Rafinerisi'nin temelini Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev birlikte atmıştı. Türkiye'de tek noktaya yapılan en büyük yatırım özelliği taşıyan 5 milyar dolarlık rafinerinin inşa aşamasında 10 bin, işletmeye alındığında da bin kişi çalışacak. Yabancı şirketlerin 10 yıllık kar transferiyle 4 tane STAR Rafinerisi kurulur. Yabancı sermayenin çok özel teşviklerle yatırım yaparak, istihdam yaratarak ülkemizde kalmasını sağlayacak modelin uygulanması gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir