Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri -Türkiye'de faaliyet gösteren girişimlerde yabancı…

  • Yazı boyutu
Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri 
  -Türkiye'de faaliyet gösteren girişimlerde yabancı…

Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri -Türkiye'de faaliyet gösteren girişimlerde yabancı kontrol oranı, 2009 yılında yüzde 15,4'e yükseldi -Bu yükselişte toplam üretimde düşüş olmasına rağmen yabancı kontrolündeki üretimin artması etkili oldu -Türkiye'de 2009'da yabancı kontrolündeki üretimde Almanya, yüzde 17,1'lik payla ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi yüzde 14,9'luk payla ABD izledi -Yabancı kontrollü üretim en fazla imalat sanayinde yoğunlaştı. İmalat sanayinin yabancı kontrollü üretim içindeki payı yüzde 56,4 olarak belirlendi -İmalat sanayinin alt kalemlerine bakıldığında en yüksek yabancı kontrol oranı yüzde 90,4 ile "tütün ürünleri imalatı" sektöründe görüldü

Türkiye'de faaliyet gösteren girişimlerde yabancı kontrol oranı, 2009 yılında yüzde 15,4'e yükseldi. Söz konusu oran 2008 yılında yüzde 14,1 düzeyindeydi.
     Bu yükselişte toplam üretimde düşüş olmasına rağmen yabancı kontrolündeki üretimin artması etkili oldu.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 yılına ilişkin olarak "Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri"ni açıkladı.
     Yabancı kontrollü girişim istatistikleri, Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiksel Sınıflaması, NACE Rev.2'ye göre sınıflandırıldı. Çalışmanın kapsamını 2009 Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri (YSHİ) araştırmasının tamsayım kapsamındaki 46 bin 458 girişim oluşturdu. Bu girişimler 2009 YSHİ kapsamındaki tüm girişimlere ait üretim değerinin yaklaşık yüzde 75'ine sahip ve bunların bin 315'i yabancı kontrolünde bulunuyor.
     Üretim değerine göre 2009 YSHİ tamsayım kapsamındaki girişimlerde yabancı kontrol oranı yüzde 15,4 oldu. Bu kapsamdaki üretimin yüzde 2,6'sı Almanya, yüzde 2,3'ü ABD ve yüzde 2'si Fransa kontrolünde gerçekleşti.
     2008 yılına göre tamsayım kapsamındaki girişimlerin toplam üretim değeri yüzde 7,8 oranında düştü, yabancı kontrolündeki girişimlerin toplam üretim değeri ise yüzde 0,6 arttı.
     2008 yılında yüzde 14,1 olan yabancı kontrol oranı, 2009 yılında yüzde 15,4'e yükseldi. Bu oran 2006 ve 2007 yıllarında sırasıyla yüzde 14,4 ve yüzde 14,3 düzeyindeydi.
     2009'da yabancı kontrol oranında gerçekleşen artışının temel nedeni; toplam üretimde düşüş olmasına rağmen yabancı kontrolündeki üretimin artması oldu.
    
     -İlk sırada Almanya var-
    
     Yabancı kontrollü üretimde Almanya yüzde 17,1'lik payla ilk sırada, ABD yüzde 14,9'luk payla ikinci sırada yer aldı.
     Yabancı kontrolü üretim en fazla imalat sanayinde yoğunlaştı. İmalat sanayinin yabancı kontrollü üretim içindeki payı yüzde 56,4 olarak belirlendi. Bu sektörü sırasıyla "ticaret" ile "bilgi ve iletişim" sektörleri izledi.
     "Kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor" sektörü yabancı kontrollü üretimde en düşük paya sahip sektör oldu.
    
     -Tütün ürünleri imalatının yüzde 90,4'ü yabancı kontrolünde-
    
     İmalat sanayinin alt kalemlerine bakıldığında en yüksek yabancı kontrol oranı yüzde 90,4 ile "tütün ürünleri imalatı" sektöründe görüldü.
     İkinci sırada yüzde 51 ile "temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı" sektörü, üçüncü sırada da yüzde 48,4 ile motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı" sektörü geldi.
     İmalat sanayinde girişimlerin faaliyet gösterdikleri grupların teknoloji düzeylerine göre bakıldığında ise yabancı kontrollü üretimin orta-yüksek teknolojili grupta yoğunlaştığı görüldü.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir