Yabancı ilgisi Fitch kararı öncesine göre azalsa da devam ediyor

  • Yazı boyutu
Yabancı ilgisi Fitch kararı öncesine göre azalsa da devam ediyor

Yabancı ilgisi Fitch kararı öncesine göre azalsa da devam ediyor

Küresel piyasalar dün başta ABD borsaları olmak üzere gelen tepki alımlarının sınırlı kalması ve hisse bazlı sert satışların etkisiyle günü düşüşlerle tamamladı. Küresel piyasalardan pozitif yönde ayrışan yurt içi piyasalarda yabancı ilgisi Fitch kararı öncesine göre azalsa da devam ediyor.
     ABD'de Başkan Obama'nın tekrar seçilmesinin ardından piyasaların hatırladığı, bütçe görüşmeleri ve açıklanacak kemer sıkma politikaları nedeniyle Dow Jones endeksi önceki günkü yüzde 2'nin üzerindeki düşüşün ardından dün de yüzde 0,94 oranında değer kaybetti.
     Avrupa tarafında önceki gün açıklanan olumsuz sanayi üretimi verilerinin neden olduğu düşüşlerin ardından dün yine alçalan bantta ama daha sakin bir seyir izlendi. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,39 oranında değer kaybıyla 7.200 puanın hemen üzerinde kapatırken, ECB Başkanı Mario Draghi'nin dün yaptığı basın toplantısında Yunanistan için ECB'nin, yapacağı her şeyi yaptığını açıklaması ile Yunanistan'da ASE endeksinin değer kaybı yüzde 3,77 oldu.
     Yurt içinde ise açıklanan sanayi üretimi verisinin beklentilerin çok üzerinde olmasının ardından sınai endeks hisselerine gelen alımlar sınırlı kalırken, ikinci seansta BDDK'nin açıkladığı rapor sonrası banka hisselerinde görülen güçlü alışlarla endeks günü yaklaşık yüzde 1,5 yükselişle kapattı.
     Vakıfbank beklentilerden çok yüksek kar açıklayabileceği beklentisi ile yüzde 4'ün üzerinde prim yaparken, diğer banka hisseleri de yüzde 2'leri bulan yükselişlerle endeksi yukarı taşıdı.
     Analistler dün önce tahvil-bono, ardından İMKB'nin küresel piyasalardan pozitif yönde ayrıştığını ve yabancı ilgisinin Fitch kararı öncesine göre azalsa da devam ettiğini belirtiyor. Endeksin 73.000 ve 73.313 zirvesinin direnç olarak takip edileceğine değinen analistler küresel piyasalarla desteklenmediği sürece yükselişlerin sınırlı kalabileceğini ve 73.300 - 71.000 bandı arasındaki dalgalı seyrin devam edebileceğini ifade ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     9.45 Fransa, eylül ayı sanayi üretimi
     10.00 Türkiye, TÜİK eylül ayı dış ticaret endeksleri
     11.00 İtalya eylül ayı sanayi üretimi
     11.30 İngiltere, eylül ayı dış ticaret dengesi
     16.55 ABD, kasım ayı Michigan Üni. tüketici güven endeksi
     17.00 ABD, eylül ayı toptan stoklar
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir