Webit Kongresi -BTK Başkanı Tayfun Acarer: -"Bulut bilişim, akıllı şehir gibi uygulamaların çok…

  • Yazı boyutu
Webit Kongresi
  -BTK Başkanı Tayfun Acarer:
  -"Bulut bilişim, akıllı şehir gibi uygulamaların çok…

Webit Kongresi -BTK Başkanı Tayfun Acarer: -"Bulut bilişim, akıllı şehir gibi uygulamaların çok hızlı gelişeceğini, iletişim, içerik ve yayıncılığın birbirinden ayrılamayacağını, buna karşılık düzenleme ve denetlemelerin ciddi sorunlar çıkaracağını düşünüyoruz" -"Türkiye 1 milyondan fazla haneye hızlı internet sağlayabilen dünyadaki 4 ülkeden biridir"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "Gelişen teknoloji ve çeşitlenen altyapılarla önümüzdeki süreçte bulut bilişim, akıllı şehir gibi uygulamaların çok hızlı gelişeceğini, iletişim, içerik ve yayıncılığın birbirinden ayrılamayacağını, buna karşılık düzenleme ve denetlemelerin ciddi sorunlar çıkaracağını düşünüyoruz" dedi.
     Acarer, Webit Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de bilişim sektörüne, son yıllarda büyük önem verildiğini belirterek, bu sektörün Türkiye'nin en hızlı gelişen sektörlerinden biri olduğunu kaydetti.
     Son 10 yılda ICT sektörünün ulaştığı nokta dikkate alındığında, Türkiye'nin hiç de mütevazı olmaması gerektiğini ifade eden Acarer, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de bugün itibariyle 19,3 milyon geniş bant abonesi, 50 milyondan fazla internet kullanıcısı var. İnternet kullanıcı penetrasyonu yüzde 62 ve bu oran Avrupa ortalamasının üzerindedir. Türkiye'de abone başına aylık ortalama 299 dakika konuşma ile Avrupa'da en fazla konuşan ülke durumundayız. Biz aylık 9 avro ile abone başına düşen en düşük bedel ödeyen ülke konumundayız. Türkiye 1 milyondan fazla haneye hızlı internet sağlayabilen dünyadaki 4 ülkeden biridir."
    
     -"Türkiye'de Ar-Ge ve inovasyon hızla gelişiyor"-
    
     Son yıllarda sabit ve mobil haberleşmede, ses trafiğinin artmasına rağmen ses gelirlerinin hızla azalması, sabitte erişimin mobilde de data gelirlerinin artmasının sorunlarına da değinen Acarer, şunları söyledi:
     "Toplamda işletmelerin gelirleri azalıyor. Çünkü son 2 yılda ses gelirlerinin oranı toplam gelir oranı içinde yüzde 75'ten 65'e düştü, buna karşılık data gelirleri ise yüzde 14'ten 21'e yükseldi. Burada önem arz eden konu data gelirlerindeki artışın sesin yerini dolduramaması ve toplam işletmeci gelirlerinin her geçen gün biraz daha azalmasıdır. Sabit ve mobil işletmecilerin bu eğilimini dikkate alarak, yeni hizmet ve içeriklere yönelmelerinin ve düzenleyici kurumların da buna yönelik tanım ve düzenlemeler yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bilişim sektöründeki eğilimleri ile ilgili diğer husus da, bulut bilişim, akıllı şehir gibi uygulamaların çok hızlı gelişeceğini, iletişim, içerik ve yayıncılığın birbirinden ayrılamayacağını, buna karşılık düzenleme ve denetlemelerin ciddi sorunlar çıkaracağını düşünüyoruz."
     Acarer, kongreye, 70'den fazla ülkeden 6 binden fazla kişinin kayıt yaptırmasının önemli olduğunu belirterek, "Özellikle, yenilikler, inovasyon açısından çok önemli bir organizasyon. Ülkelerin gelişimin Ar-Ge ve inovasyonun çok büyük bir önemi var. Türkiye'de de Ar-Ge ve inovasyon hızla gelişiyor" diye konuştu.
     Kongre, yarın da çeşitli oturumlarla devam edecek.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir