Vodafone Vakfı, engelleri kaldıran mobil uygulamaları ödüllendirecek -Vodafone Vakfı, engelleri…

  • Yazı boyutu
Vodafone Vakfı, engelleri kaldıran mobil uygulamaları ödüllendirecek
     -Vodafone Vakfı, engelleri…

Vodafone Vakfı, engelleri kaldıran mobil uygulamaları ödüllendirecek -Vodafone Vakfı, engelleri kaldıran en başarılı mobil uygulamaları, Smart Accessibility Awards'da ödüllendirecek -Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel: -"Gündelik yaşantının dinamiklerini kökünden değiştiren mobil teknolojiler, fırsat eşitliğinin anahtarı konumunda. Aynı eşitliğin engelliler, yaşlılar gibi topluma katılımı sınırlanan bireylere de sağlanması gerekiyor"

Mobil iletişim teknolojileri aracılığıyla engelli bireylerin hayatında olumlu yönde sosyal değişim oluşturmak isteyen Vodafone Vakfı, Smart Accessibility Awards ile bu yıl ikinci kez engelli ve yaşlı bireylerin yaşantılarını kolaylaştıran mobil uygulamaları ödüllendirecek.
     Tüm Avrupa ülkelerinin katılımına açık Vodafone Vakfı Smart Accessibility Awards için başvurular 15 Ekim'e kadar devam edecek. İspanya'da gerçekleşecek büyük finale katılma hakkı kazanan girişimciler, 4 kategoride toplam 200 bin avroluk ödül için yarışacak.
     Şirketten yapılan açıklamada, bu yıl ikinci kez düzenlenen ve "dışarıda bırakılanlara ulaşma" misyonu kapsamında toplumsal hayatın olanaklarından eşit şekilde yararlanamayan engelli ve yaşlı bireylerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik en başarılı girişimleri ödüllendiren Vodafone Vakfı Smart Accessibility Awards başvurularının başladığı bildirildi.
     Vodafone Vakfı'nın Avrupa Yaşlanma Platformu (AGE Platform) ve Avrupa Engelli Forumu (EDF) işbirliğiyle hayata geçirdiği Smart Accessibility Awards; Vodafone'un coğrafi, maddi, demografik ve sosyolojik engelleri kaldırarak, toplumun tüm kesimlerini mobil devrimin sunduğu sınırsız olanaklar ile buluşturmak yolunda yürüttüğü çalışmaların önemli bir kanadını temsil ediyor.
    
     -Son başvuru 15 Ekim, büyük ödül 200 bin avro-
    
     Sosyal Katılım, Bağımsız Yaşam, Mobilite ve Refah olmak üzere dört kategoride düzenlenen yarışmada 15 Ekim'de başvuruların tamamlanmasının ardından, 15 Ekim-9 Kasım tarihlerinde AGE Platform Europe, Avrupa Engelli Forumu, Vodafone Grubu ve Vodafone Vakfı temsilcilerinden oluşan jüri tarafından bir ön değerlendirme yapılacak.
     Aralık ayında yapılacak finallerde ise final jürisi değerlendirmelerde bulunacak.
     Bu değerlendirmelerde her kategoriden kullanıcı ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan, engelli ve yaşlı bireylerin hayatına en yüksek faydayı sağlayacak 3-er girişimci kısa listeye girme hakkı kazanarak Aralık ayının başında İspanya-da gerçekleşecek büyük finalde, her bir kategori için ödülün 50 avro olduğu toplamda 200 bin avroluk ödül için yarışacak.
    
     -"Türkiye'den girişimcilerin de başvurmalarını diliyoruz"
    
     Şirket açıklamasında Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel'in de görüşlerine yer verildi.
     Gündelik yaşantının dinamiklerini kökünden değiştiren mobil teknolojilerin, fırsat eşitliğinin anahtarı konumunda olduğunu belirten Süel, aynı eşitliğin engelliler, yaşlılar gibi topluma katılımı sınırlanan bireylere de sağlanması gerektiğinin altını çizdi.
     Mobil iletişim teknolojileri içinde, toplumun karşı karşıya olduğu sorunların çözümlerini barındırdığını vurgulayan Süel, mobil iletişim teknolojileri konusunda 30'u aşkın ülkeden beslenen bilgi birikimine sahip global bir şirketin iştiraki olarak, bu büyük potansiyeli Türkiye'de de daha fazla bireye ulaştırmak, akıllı telefon devrimini mümkün olan en geniş ölçekte erişilebilir kılmak üzere çalıştıklarını aktardı.
     Bunu yaparken, Türkiye'nin sosyal ihtiyaç haritasını göz önünde bulundurduklarını vurgulayan Süel'in şu görüşlerine yer verildi:
     "Sosyo-ekonomik açıdan mobil teknolojilere erişimi kısıtlı birey ve grupların önündeki engelleri kaldırmaya odaklanıyoruz. Bugüne kadar engelli bireyleri toplumsal hayata dâhil etmek, yaşantılarında yeni kapılar açmak yolunda Türkiye Vodafone Vakfı olarak hayata geçirdiğimiz Düşler Akademisi çatısı altında önemli adımlar attık. Smart Accessibility Awards, engelli ve yaşlı bireyler başta olmak üzere toplumun dışarıda bırakılan tüm kesimleri için mobil teknolojilere erişimi kolaylaştırmak, sosyal hayata eşit katılım sağlamak ve daha da önemlisi, toplumda bu anlamda bir bilinç yaratmak adına önemli bir adımı temsil ediyor. Mobil devrimin insan ve toplum hayatı üzerindeki dönüştürücü etkilerini erişilebilir kılmak yolunda mihenk taşı konumundaki bu yarışmanın dünyanın dört bir yanında yaşam kalitesini artıracak yeni uygulama ve girişimler için ilham kaynağı olmasını ve Türkiye-den girişimcilerin de bu büyük amaca hizmet edecek uygulamalarıyla yarışmaya başvurarak, Vodafone'un 'toplum hayatında fark yaratma' misyonunun bir parçası haline gelmelerini temenni ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir