Vodafone Türkiye ve Huawei'den stratejik imza -Vodafone Türkiye'nin teknoloji ekibi ile Huawei…

  • Yazı boyutu
Vodafone Türkiye ve Huawei'den stratejik imza
     -Vodafone Türkiye'nin teknoloji ekibi ile Huawei…

Vodafone Türkiye ve Huawei'den stratejik imza -Vodafone Türkiye'nin teknoloji ekibi ile Huawei ortak inovasyon takımı kurdu

Vodafone Türkiye'nin teknoloji ekibi ile teknoloji devi Huawei ortak inovasyon takımı kurdu.
     Yapılan açıklamaya göre, stratejik işbirliğiyle Vodafone ve Huawei'nin teknik ekipleri bundan böyle "Joint Business Innovation Team" (Teknoloji ve İnovasyon için Girişim Takımı-JBIT) adı altında çalışarak birlikte son teknolojileri üretecek.
     Vodafone Türkiye ve Huawei arasında yapılan stratejik işbirliği, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2013'te duyuruldu. İki yıl önce Vodafone'un tüm operasyonları içinde "Küresel İnovasyon Merkezi" seçilen Oksijen Ar-Ge mühendislerinin de yer aldığı JBIT'de Vodafone ve Huawei ekipleri birlikte projeler ve katma değerli ürünler geliştirecek.
     "Joint Business Innovation Team" bünyesinde geliştirilen ilk teknoloji için noter huzurunda gerçekleştirilen testte Vodafone Türkiye, 3G'de 11.3 Mbps veri yükleme (upload) hızına ilk ulaşan operatör olduğunu tescil ettirdi.
     Vodafone Türkiye, Huawei işbirliğiyle, test şebekesinde gerçekleştirdiği testle 3G'de veri yüklemede bir üst aşama olan 11.5 Mbps veri yükleme hızını destekleyen altyapıya sahip olduğunu gösterdi.
    
     -Bir DVD yaklaşık 1 saatte yüklenebilecek-
    
     Söz konusu teknolojiyle cepten çekilen 50 megabayt'lık (MB) bir video 70 saniye yerine 35 saniyede, 2 kat daha hızlı video paylaşım sitelerine yüklenebilecek.
     Bu teknolojinin sahip olduğu kapasiteyi teorik olarak tanımlayan verilere göre, 8Mbps DL/1Mbps UL ADSL bağlantı ile ortalama 10,5 saatte internete yüklenen bir DVD yaklaşık 1 saatte yüklenebilecek.
     Altyapı yatırımlarıyla 3G servislerinde hızını iki kat artıran Vodafone Türkiye böylece, Huawei'nin geliştirdiği "3G'de dünyanın en hızlı veri yükleme hızına ulaşan ticari modemi"ni de test eden ilk operatör oldu.
    
     -Fernandes: "Huawei ile entellektüel ve teknik donanımızı birleştiriyoruz"-
    
     Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı (CTO) Jorge Fernandes, konuya ilişkin değerlendirmesinde, dünyanın lider iletişim teknolojileri çözüm sağlayıcılarından Huawei ile vizyon ve misyon ortaklıkları bulunduğunu belirtti.
     Birçok alanda yakın çalıştıkları Huawei ile yenilikçi ek fırsatları da her zaman değerlendirdiklerini ifade eden Fernandes, "10 yıldır Türkiye ve dünyada insanları, kurumları ve toplumları birbirine bağlayan paydaşımız Huawei ile şimdi yeni bir stratejik işbirliğine imza atıyor, entellektüel ve teknik donanımızı birleştiriyoruz. Vodafone Türkiye ve Huawei'nin teknik ekipleri bundan böyle 'JBIT' adı altında dirsek dirseğe çalışacak, birlikte inovasyon üretecek" bilgisini verdi.
     Toplantıda JBIT'nin ilk faaliyeti 11.3 mbps veri yükleme hızının tüketicilerin hayatında yaratacağı farka da dikkati çeken Fernandes, şunları kaydetti:
     "Mobil internette resim, video gibi veri yüklemek yükselen bir trend. Tüketiciler, Facebook ve Youtube gibi sitelere ve sosyal medya kanallarında giderek daha çok veri paylaşımı yaparak bu mecralarda kendilerini ifade ediyorlar. Bu nedenle de veri yüklemek (upload) giderek veri indirmek (download) kadar önem kazanıyor.
     Biz de Vodafone Türkiye olarak 'son teknolojileri, ihtiyaçları doğrultusunda tüketiciye ulaştırma' amacımız doğrultusunda faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz. Bu bakış açısıyla veri indirmede sağladığımız mevcut yüksek hıza, veri yüklemedeki yüksek hızımıza da ekleyerek, altyapımızı geleceğin teknolojisine daha hazır hale getiriyoruz."
    
     -"Vodafone ile birlikte dünyada 7 inovasyon merkezi kurduk"-
    
     Huawei'nin Vodafone Global'den Sorumlu Başkanı James Chen de, Vodafone ve Huawei olarak uluslararası seviyede stratejik ortak olduklarını belirterek iş birliğiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
     "Son kullanıcı odaklılık ve inovasyon kültürü, iki şirketin de temel felsefesini oluşturmaktadır. Bu benzer yaklaşım, Vodafone Türkiye ve Huawei stratejik ortaklığını başarılı kılan en önemli etkendir. İnovasyonu tüm hizmetlerin merkezine alan bu ortak iş felsefesinin bir sonucu olarak Vodafone ile birlikte dünyada 7 inovasyon merkezi kurduk. Ve şimdi bu ortaklığı Türkiye'de bir adım daha öteye taşıyor ve ortak bir inovasyon takımı JBIT'i kuruyoruz. Bu takımın en önemli amacı inovatif ve en yeni çözümleri yaratarak nihai tüketiciye daha üstün hizmet sunmak olacak. Biz inanıyoruz ki kısa süre içerisinde bu çabalarımız, yeni kullanıcı servisleri ve çok daha gelişmiş tüketici deneyimi olarak sonuçlanacaktır."
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir