Vodafone Türkiye, Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı -Vodafone Türkiye verimlilik…

  • Yazı boyutu
Vodafone Türkiye, Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı
     -Vodafone Türkiye verimlilik…

Vodafone Türkiye, Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı -Vodafone Türkiye verimlilik uygulamalarıyla 11 milyon liradan fazla tasarruf elde ederken, 8 bin 700 adet ağacın kesilmesinin önüne geçti

Vodafone Türkiye, ticari ve sosyal yatırımlarının merkezine yerleştirdiği sürdürülebilirlik stratejisini ve hayata geçirdiği ekonomik, sosyal ve çevresel uygulamalarını paydaşlarına aktardığı Sürdürülebilirlik Raporu'nun ikincisini yayınladı.
     Yapılan açıklamaya göre, kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirlik konularında çözümler ve standartlar üreten uluslararası bir kuruluş olan Accountability tarafından geliştirilen AA1000 standartları ile raporunun güvenirliğini tescilleyen Vodafone, enerji, kağıt ve atık yönetimi konularında hayata geçirdiği verimlilik uygulamalarıyla 11 milyon liradan fazla tasarruf elde ederken, 8 bin 700 adet ağacın kesilmesinin önüne geçti.
     Faaliyetlerinden kaynaklanan karbon salımını azaltarak, uzun vadede Türkiye'nin düşük karbon ekonomisine geçişine katkı sağlamayı hedefleyen Vodafone, baz istasyonlarında enerji verimliliği yüksek uygulamalar ile yenilebilir enerji kullanımı yöntemlerini hayata geçirmek üzere 2009 yılında Yeşil Teknoloji Programı'nı devreye aldı.
     Yeşil Teknoloji Programı kapsamında 2011-12 mali yılında yaklaşık 2 bin 300 apartman dairesinin yıllık elektrik tüketimine denk gelen, toplam 5,5 milyon kilovat enerji tasarrufu sağlayan Vodafone, dünyanın etrafını 288 kez dolaşmak için harcanacak karbondiokside eş, aynı zamanda 5 bin 297 adet yetişkin kızılçam ağacına karşılık gelen 3 bin 300 ton karbondioksit salımının önüne geçti. 2011-12 mali yılında baz istasyonları, veri merkezleri ve ofis binalarında toplam 9 milyon lira enerji tasarrufu sağladı.
    
     -1 milyon liraya denk gelen kağıt tasarrufu-
    
     Karbon ayak izini azaltma hedefinin önemli bir uzantısı olarak atık yönetimi alanında da önemli çalışmalar gerçekleştiren Vodafone, çeşitli kampanyalar aracılığıyla müşterilerini e-faturaya özendirmeye yönelik çabaları neticesinde, 2011-12 mali yılında toplam 511 ton kağıt kullanımını önleyerek, 1 milyon liraya denk gelen tasarruf elde etti.
     Bu çalışmalarla 8 bin 700 adet ağacın kesilmesinin önüne geçen Vodafone'un sağladığı kağıt tasarrufu, kağıtlar üst üste yerleştirilirse 32 Eyfel kulesinin ya da ortalama 888 katlı bir binanın yüksekliğine denk geliyor.
     Atık yönetimi stratejisi kapsamında, faaliyetleri sırasında oluşan bina ve şebeke kaynaklı atıklar ile müşterilerinin kullanmadığı cep telefonlarını değerlendirip hammaddeye dönüştürerek ekonomiye kazandırmak üzere de önemli çalışmalar yürüten Vodafone, toplam 120 adet bisikletin üretilebileceği 1.280 kilogram ağırlığında metal atığı geri dönüşüme gönderdi. Ayrıca çoğunluğu network kaynaklı atıkların geri dönüşümü ile 2011-2012 finansal yılında 1,3 milyon gelir elde etti.
    
     -"Çevre üzerindeki etkilerimizi en aza indirmeyi hedefliyoruz"-
    
     Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, açıklamada yer alan değerlendirmesinde, faaliyet gösterdikleri toplumun yaşam kalitesini artırma hedefi doğrultusunda sürdürülebilirlik anlayışını tüm iş süreçlerinin merkezine yerleştirdiklerini belirtti.
     30'dan fazla ülkede, 407 milyon kişiyi birbirine bağlayan bir grubun üyesi olarak, mobil teknolojilerin sosyal dönüşümün ve ekonomik gelişimin önünü açan potansiyelini hayata geçirip, Türkiye'yi sürdürülebilir geleceğe taşımayı hedeflediklerini ifade eden Süel, "Bu bağlamda, şebeke altyapımızı en ileri, en akıllı teknolojilerle yeniliyoruz. Artan küresel nüfus, azalan doğal kaynaklar ve iklim değişikliğinin artan etkilerinin, gerek bireysel gerekse kurumsal düzeyde daha sürdürülebilir yaşam ve çalışma süreçlerini gerekli kıldığı günümüzde, mobil teknolojilere ilişkin global bilgi birikimimizi seferber ediyoruz. Mobil iletişim tabanlı, akıllı iş yapma yöntemleriyle şirketlerimizin iş ve enerji verimliliğine katkıda bulunurken, ülkemizin sürdürülebilir geleceği için kilit sektörlerde, mobil iletişim teknolojilerinin gücüyle yeni ve etkin kalkınma modellerinin önünü açıyoruz" dedi.
     Bireylerin hayatında, kurumların da iş yapma biçimlerinde olumlu dönüşüm yaratmak üzere yürüttükleri çalışmalar esnasında, enerji verimliliğini esas alarak çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi hedeflediklerini aktaran Süel, "Türkiye'yi doğal kaynaklara, çevreye saygılı, fırsat eşitliğinin tesis edildiği bir toplum ve gelişmiş bir ekonomi ile daha iyi bir geleceğe taşımak hedefiyle yürüttüğümüz operasyonlarımızı, şeffaflık ilkemiz doğrultusunda paydaşlarımıza aktarmak üzere Sürdürülebilirlik Raporumuzun ikincisini yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -Vodafone Türkiye'den Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi'ne destek-
    
     İklim değişikliği üzerindeki etkilerini azaltmak hedefiyle, operasyonları ve kurumu bünyesinde enerji verimliliğini öncelikli sorumlulukları arasında ele alan Vodafone Türkiye, bu anlayışın bir uzantısı olarak Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi'ne imza atarak, kurumu bünyesinde gerçekleştirdiği çalışmaları Türkiye ölçeğinde bir tasarruf hareketine taşıdı.
     Vodafone Türkiye, binalarında yürüttüğü enerji verimliliğini artırmaya yönelik projeleriyle dünyaca ünlü doğa kuruluşlarının takdirini de topladı. Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nı (WWF) dünya çapında yürüttüğü Green Office Programı'nın en başarılı uygulamaları arasına girmeyi başaran Maslak Plaza, Vodafone'a WWF Yeşil Ofis diploması alan Türkiye'de ilk şirket unvanını kazandırdı.
     Vodafone Türkiye, sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda araç filosunu daha çevreci hale getirmek üzere gerçekleştirdiği çalışmalarla mart ayında Leaseplan Filo Kiralama ve Ekonomist Dergisi işbirliğiyle düzenlenen Yılın Filo Yöneticisi Yarışması'nda Yılın Filo Yöneticisi Ödülü'nün de sahibi oldu. Araç filosunu bir yıl içinde yüzde 95 oranında çevreci yeşil araçlara dönüştüren Vodafone Türkiye, bu çalışmalar sonucunda kira ve yakıt maliyetlerini yüzde 15, karbondioksit salımını ise yüzde 13 oranında azalttı.
     Atık kağıt yönetimi stratejisi doğrultusunda, adres hatası, adres yetersizliği ya da değişikliği gibi nedenlerle müşterilerine ulaşmayan ve tarafına iade edilen faturaları imha işlemi için mayıs ayında TEMA Vakfı'na bağışlamak üzere önemli bir işbirliğine imza atan Vodafone Türkiye, bu kapsamda ilk etapta 58 bin 192 adet müşteri faturası, yani 6 bin 390 kilo kağıdı TEMA'ya gönderdi. Vodafone'un bu işbirliği kapsamında önümüzdeki bir yıla dönük hedefi ise 1.500 ağaçlık bir ormanın oluşmasını sağlayacak 3 milyon adet faturayı, yani 46 ton kağıdı TEMA'ya bağışlamak.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir