Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: -"Sürdürebilir büyüme arıyorsak bunun…

  • Yazı boyutu
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: 
     -"Sürdürebilir büyüme arıyorsak bunun…

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: -"Sürdürebilir büyüme arıyorsak bunun cevabı cinsiyet eşitliği programlarıdır" -"Mobil teknoloji kullanımının bir ülkede yüzde 10 artması, GSYİH'ye yüzde 1,5 artış olarak yansıyor"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, sürdürebilir büyümenin cinsiyet eşitliği programlarıyla gerçekleştirilebileceğini belirterek, "Girişimcilik konusunda kadını eğitmek ve desteklemek gerekiyor. Beraberinde de teknoloji ve bilişim konularına kadının erişimini artırmalıyız" dedi.
     KAGİDER'in düzenlediği "İletişim Teknolojileri ve Kadının Ekonomik Güçlenmesi" toplantısında Timuray, dünyanın çok hızlı bir dönüşüm içerisinde olduğunu, yeni düzenin en büyük tetikleyicisinin mobil gerçeklik olduğunu ve kadının potansiyelini artırma konusunda teknolojinin büyük rolü olduğunu anlattı.
     Timuray, şunları kaydetti:
     "Dünyanın gündeminde sürdürebilirlik ve kaynaklar nasıl artırabilir sorusu var- Bu sorunun iki cevabı var. Bir tanesi daha fazla teknoloji kullanımı, verimlik ve inovasyon, ikincisi de kadın... Kadın potansiyelini sosyal sorumluluk kavramından çıkarmak lazım. Eşitliğin sağlanması bir akıllı ekonomi olarak benimsenmeli. Ekonominin gelişmesi için ülkeler kadın istihdamını daha fazla ajandalarına almalıdır. Kadın erkek istihdamında fark yaratan ülke ekonomileri yüzde 25'e varan ölçüde GSMH'larını artırabiliyor.
     Sürdürebilir büyüme arıyorsak bunun cevabı cinsiyet eşitliği programlarıdır. Kadın, tüketim kararlarında daha fazla yer alıyor. Kadınların yüzde 70'inin tüketim kararlarını verdiğini görüyoruz. Artık işimizi etkin bir şekilde yapmak istiyorsak, kadını çok daha iyi anlamamız lazım. Kadını iş gücüne mutlaka katmalıyız."
    
     -İnternet kullanımında kadın ile erkek arasında çok ciddi fark var"-
    
     "Neden üst yönetimde kadın sayısı az-" sorusunun sadece Türkiye'de değil dünyanın gündeminde olduğunu belirten Serpil Timuray, "Gelişmiş ülkelerde de bu çok önemli bir konu. Acaba bir yetkinlik eksikliği ya da bir başarısızlık mı var- diye baktığımızda; araştırmalar gösteriyor ki, kadının olması çeşitlilik, takım çalışması, empati ve stratejik bakış getiriyor. Kadının yükselmesinde doğru ortamı sağlamamızla ilgili bir konu. Yoksa kadını potansiyeli ile alakalı bir konu değil. Bunu da artık arkamızda bırakmamız gerekir. Türkiye'deki yüzde 12'lik rasyoyu artırmamız gerekiyor" diye konuştu.
     Türkiye'ye bakıldığında kadının iş gücüne katılımında istenilen noktada olunmadığına vurgu yapan Timuray, şunları kaydetti:
     "Girişimcilik konusunda kadını eğitmek ve desteklemek gerekiyor. Beraberinde de teknoloji ve bilişim konularına kadının erişimini artırmalıyız. Kadın ile erkek arasında internet kullanımı açısından çok ciddi bir fark var. Kadınların 3'te 1'i internet kullanırken, erkeklerde bu oran yüzde 50, yaklaşık 20 puanlık fark var. İnternet kullanımında bize en yardımcı araç ne diye baktığımızda burada da karşımıza cep telefonları çıkıyor. Bu dijital uçurumun kapanmasında bilgiye erişim ve fırsat eşitliğinde cep telefonları büyük önem taşıyor. Akıllı telefonlar bu yıl 1 milyar rakamıma ulaştı. Önümüzdeki 3 yıl içinde 2 milyara ulaşması bekleniyor. Ülke ekonomileri bu gerçi görerek, mobil iletişim teknolojilerine nasıl daha fazla yaygınlaştırabilirim diye bakıyor. Bu sektördeki her gelişim ekosistemi de beraberinde büyütüyor. Bir araştırma gösteriyor ki, bu teknolojilerdeki yüzde 10 kullanım artışı ülkelerin GSYİH'inde yılda yüzde 1,5'lik artış getiriyor. Mobil kullanım sayesinde 2014'de yılda 43 milyar avroluk bir tasarruf gelebileceği tahmin ediliyor. "
    
     -"Önümüzdeki döneme 'Mobil Rönesans' diyoruz"-
    
     Timuray, kadınla erkeklerin cep telefonu kullanımında çok ciddi bir fark olduğuna dikkati çekerek, "Mobil teknolojiler gelecekte gelişmeye devam edecek, hatta bu önümüzdeki döneme -Mobil Rönesans- diyoruz. Öyle ufkumuzu açacak dönüşümler bizi bekliyor ki, bu Mobil Rönesans-ta kadınlarımızı daha güçlü bir konuma geçirmeliyiz. Teknolojiyi kullanarak, kadını güçlendirerek çok büyük bir fark yaratacağımıza inanıyoruz" dedi.
     Vodafone'un "Çiftçi Kulübü Programı'na da değinen Timuray, programla ilgili olarak şunları aktardı:
     "Bu programda, çiftçilerimiz ürünleriyle ilgili SMS atıyorlar, biz de sanal ortamda onun tanıtımını yapıyoruz. Geçenlerde bir çiftçimiz bizi aradı, 400 ton patates siparişi aldığını söyledi, ama bu sipariş İngiltere'den geldiği için ne yapması gerektiği konusunda yine ilgili arkadaşlarımıza danıştı. Bu haberler bizi çok sevindiriyor. Tarım alanında çalışanların yarıdan fazlasının kadın olduğu düşünülünce, mutluluğumuz daha da artıyor."
     Vodafone'un KAGİDER'le ortaklaşa yürüttüğü "Teknolojide Kadın Hareketi" programının kadınlar için büyük önem taşıdığını ifade eden Timuray, "Teknolojik İş Fikri" yarışmasının sonuçlarının da 8 Mart'ta açıklanacağını söyledi.
    
     -"Kadın istihdamını yükseltmek zorundayız"-
    
     KAGİDER Başkanı Gülden Türktan da Türkiye ekonomisinin bugün geldiği noktada hedeflerine ulaşması için gereken üç konu olduğunu belirterek, "!ilk olarak, istihdam piyasasındaki sorunları çözmek, yani genel olarak istihdamı artırmak, ama özellikle kadın istihdamını yükseltmek zorundayız. İki, eğitim alanında sistemik bir değişime gitmek, eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi desteklemeliyiz. Üç, küresel trendlere daha yakından entegre olmalıyız. Bu üç alanın hepsinde iletişim teknolojilerinin ne kadar büyük bir araç olabileceği çok açık. Durum bu kadar netken, iletişim teknolojilerini toplumsal ve ekonomik fayda için nasıl kullanabileceğimizi düşünmek zorundayız" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir