Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: -"Ülkemizin gelişen ve dönüşen dünyada…

  • Yazı boyutu
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray:
     -"Ülkemizin gelişen ve dönüşen dünyada…

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: -"Ülkemizin gelişen ve dönüşen dünyada daha rekabetçi konuma gelmesi için bilişim teknolojilerini kullanması gerekiyor"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, "Ülkemizin gelişen ve dönüşen dünyada daha rekabetçi konuma gelmesi için bilişim teknolojilerini kullanması gerekiyor" dedi.
     Timuray, Vodafone Türkiye'nin inovasyon üssü Oksijen Ar-Ge'nin yeni merkezinin İTÜ Ayazağa Kampüsü Teknokent Binası'ndaki açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın ekonomik varlığının giderek batıdan doğuya kaydığını belirterek, Türkiye'nin bu varlığın tam ortasında konumlandığını kaydetti.
     Küresel rekabetin arttığı bir ortamda verimlilik ve inovasyonun son derece önemli bir role taşındığını ifade eden Timuray, şunları söyledi:
     "Mobil iletişim ve bilişim teknolojileri de gerek ülkelerin ekonomilerine gerekse işletmelerin verimliliğine ilave bir avantaj sağlıyor. Türkiye'de YASED'in çalışmasında, ülkemizde bilişim ve iletişim teknolojilerindeki her bir birimlik büyüme, ülkemizin gayri safi yurt içi hasıla artışına 1,8 birim olarak tekabül ediyor. Bu gelişmekte olan ülkelerin üzerinde bulunuyor. Ülkemizin gelişen ve dönüşen dünyada daha rekabetçi konuma gelmesi için bilişim teknolojilerini kullanması gerekiyor. Dünyada mobil iletişim teknolojileri, kendini yeniden tanımlıyor. Bütün sektörlerin başına mobilin 'm' harfi getirilerek, tarımdan finansa, sağlıktan eğitime pek çok sektör kendini yeniden tanımlıyor. 2020 yılına doğru sadece AB'de bulut bilişimi kullanmak suretiyle gayri safi yurt içi hasılada yüzde 25'lik büyüme olabileceği ve verimlilikte yüzde 40'lık değer artışı sağlanabileceği hesaplanıyor. Makinalar arası iletişim önemli olacak. Yakın gelecekte 50 milyardan fazla makinanın birbiriyle bağlantılı hale geleceği, yani insan nüfusundan fazla cihazın iletişim yapacağı ve data trafiğinde muazzam bir artışa dönüşeceğini göstermektedir."
     Timuray, Türkiye'nin katma değerli hizmetleri daha fazla kullanması için sorumluluk taşıdıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Oksijen Ar-Ge şirketimizi kendini dünyada inovasyon konusunda tescil ettirmiştir. Şirketimiz becerilerini Grup içerisinde de göstererek küresel inovasyon merkezi seçildi. Bu şirketimiz sadece Türkiye için değil, Vodafone için de inovasyon üretiyor. Yani ülkemizden inovasyon ihraç edebilir bir konumda bulunuyor. Bu konum ile Oksijen Ar-Ge'nin sahip olduğu eko sistemindeki iş ortaklarına inovasyon alanındaki kabiliyetleriyle dünyaya açılma imkanı sağlıyor.
     Ayrıca, kurumsal müşterilerimize dünya çapında tescillenmiş bir inovasyon üssü Oksijen Ar-Ge ile katma değerli ürün ve servisler geliştirerek küresel rekabette avantaj sağlıyoruz. Oksijen Ar-Ge büyümeye, inovasyon ihracat etmeye devam edecek bu sayede bir kazan-kazan anlayışıyla beraberindeki eko sistemimizdeki tüm paydaşlarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimiz kazanıyor olacak."
     Konuşmaların ardından BTK Başkanı Tayfun Acarer ile Timuray Oksijen Ar-Ge'yi gezerek, bilgi aldı.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir