Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: -"Mali yılımızın birinci yarı yılında 2…

  • Yazı boyutu
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray:
     -"Mali yılımızın birinci yarı yılında 2…

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: -"Mali yılımızın birinci yarı yılında 2 milyar 685 milyon lira seviyesine ulaştık" -"FAVÖK'te 454 milyon lira ile kendi içimizde en yüksek seviyeye ulaşırken, yüzde 16,9 FAVÖK marjı elde ettik" -"Vodafone Türkiye, numara taşımanın lansmanının yapıldığı Kasım 2008'den bugüne kadar 2,5 milyon net abone kazanımı ile lider konumunu sürdürüyor" -"Vodafone, istikrarlı bir şekilde aboneleri tarafından en çok tavsiye edilen operatör" -Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt: -"Eylül sonu itibariyle son 3,5 yılda yaptığımız yatırım 2,9 milyar liraya ulaştı" -"2,9 milyar liralık yatırım rakamıyla 15 tane Göktürk-2'yi uzaya atabilirdik. İşte son 3,5 yılda bu kadar büyük bir yatırım yaptık"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, "Mali yılımızın birinci yarı yılında 2 milyar 685 milyon lira seviyesine ulaştık" dedi.
     Timuray, Vodafone Türkiye'nin 2012-2013 mali yılının Nisan ile Eylül dönemine ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Vodafone Türkiye bir U dönüşü programı lanse etmişti, o mali yılda toplam 12 ayda 2009-2010 mali yılında şirketimiz 2 milyar 776 milyon lira gelir kaydetmişti. Dolayısıyla bir başka deyişle bu mali yılımızın ilk 6 ayında, üç yıl evvelki 12 ay toplamında ettiğimiz gelir seviyesini kaydetti. Gelir seviyemizi iki katına çıkardık" diye konuştu.
     Timuray, 2012-2013 mali yılının birinci yarısında 2 milyar 685 milyon lira seviyesine ulaştıklarını, şirketin ölçeğindeki bu artışın stratejik programlarının başarısı için son derece önemli olduğunu ifade etti.
     Vodafone Türkiye'nin, 2010-2011 mali yılında yüzde 30 gelir artışı ile hem telekom sektöründeki diğer oyuncuların hem de pazarın toplamının önünde en çok büyüyen performansa sahip olduğunu söyleyen Timuray, bu mali yılda da bunu 2012 ilk yarı yılında devam ettirdiklerini vurguladı.
     Telekom sektörünün sürekli olarak en yüksek büyüyen operatörü konumunda olduklarına dikkati çeken Timuray, pazarın üzerindeki gelir artışlarının kendilerine pazar payı artışı olarak da yansıdığını belirtti.
     Başlangıç notası olarak stratejik programa başladıkları 2009-2010 mali yılına bakıldığında, başlangıç noktalarından bugüne performanslarının 10,3 puana ulaştığını dile getiren Timuray, "Başlangıç noktamız yüzde 18,6 gelir pazar payıydı, bugün bu mali yılın ilk yarısı sonunda 28,9'a eriştik. Dolayısıyla Vodafone, 10,3 pazar payı kazanırken, bir operatörümüzün 12,4 pazar payı kaybettiğini, diğer operatörün de 2,2 pazar payı aldığını görüyoruz. Bunu da mobil iletişim sektöründeki rekabetin daha dengeli paylaşımı konusunda olumlu bir gelişme olarak görmekteyiz" diye konuştu.
    
     -"3,2 milyon abone kazandık"-
    
     Timuray, Vodafone Türkiye'nin 2009-2010 döneminden itibaren 3,2 milyon abone kazandığına işaret ederek, "Bir operatör, 1,2 milyon abone kaybederken, diğeri 0,6 milyon abone kazanmış. Aktif abone sayımızda da en yüksek seviyeye bu dönemde ulaştık" dedi.
     Numara taşımanın lansmanının yapıldığı Kasım 2008'den bugüne kadar Vodafone Türkiye'nin 2,5 milyon net abone kazanımı ile lider konumunu sürdürdüğünü anlatan Timuray, şunları söyledi:
     "Vodafone Türkiye'nin toplam mobil dakika hacmine bakıldığında, en son çeyreğimizde yüzde 22'lik artışla çok büyük büyüme trendinde devam ettiğimizi görmekteyiz. Yine başlangıç noktamızdan bu güne kadar baktığımızda yüzde 94'lük bir trafik hacmi olduğunu görmekteyiz. Trafikteki pazar payı paylaşımına baktığımızda Vodafone Türkiye olarak 6 puan kazandığımızı ve yüzde 32 pazar payına ulaştığımızı görüyoruz. Gelir pazar payında yüzde 28,9, trafik pazar payında yüzde 32,1 alıyoruz.
     Hacimden aldığımız pazar payımız, gelir pazar payımızın üzerinde gerçekleşti. 2009-2010 mali yılından itibaren kesintisiz bir biçimde verimlilik projelerimize devam ettik. Büyümenin maliyetini mümkün olduğu kadar konvanse edecek tasarruf projelerini de lanse ettik, bir gider politikası yürüttük."
     Timuray, bu sene mobil sektördeki en düşük gider artışını Vodafone Türkiye'nin yaptığını anlatarak, "FAVÖK'te 454 milyon lira ile kendi içimizde en yüksek seviyeye ulaşırken, FAVÖK marjı olarak da yüzde 16,9 FAVÖK marjı elde ettik. Biz performansımızı mukayese ederken Vodafone operasyonlarının olduğu diğer ülkelerle de faaliyetlerimizi kıyaslıyoruz. Sadece tek bir operatörün mobil iletişim sektöründeki bütün EBITDA'daki hacmi sağladığını görmekteydik. Artık bu paylaşımın daha dengeli haline geldiğini görüyoruz. Başlangıç noktamıza göre yüzde 21,1 EBITDA pazar payı alımımız söz konusu" şeklinde konuştu. Timuray, Vodafone'un istikrarlı bir şekilde aboneleri tarafından en çok tavsiye edilen operatör olduğunu da aktardı.
    
     -"15 tane Göktürk-2'yi uzaya atabilirdik"-
    
     Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt de, Temmuz-Eylül 2012 arasında geçen yılın aynı dönemine göre faturalı abone bazında 1,2 milyon yeni aboneyle 6,5 milyon faturalı abone sayısına ulaştıklarını belirterek, "3 sene önce 2,1 milyon olan faturalı abone sayısının tam 3 katına çıktığını gösteriyor" dedi.
     Ses dışı gelirlerinin yüzde 26'lık bir büyüme kaydettiğini ifade eden Öğüt, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Son çeyrek itibariyle kişi başına ayda 300 SMS ile Türkiye'nin en fazla mesajlaştıran operatörüyüz. Türkiye'de atılan bütün mesajların yüzde 36'sı Vodafone şebekesi üzerinden atılmış. Eylül sonu itibariyle son 3,5 yılda yaptığımız yatırım 2,9 milyar liraya ulaştı. Bu sektörde en yüksek yatırımlardan bir tanesidir. 2,9 milyar liralık yatırım rakamıyla 15 tane Göktürk-2'yi uzaya atabilirdik. İşte son 3,5 yılda bu kadar büyük bir yatırım yaptık."
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir