Vodafone Türkiye'den reklam filmi açıklaması: "En Çok Tavsiye Edilen Operatör' ve 'Fazladan…

  • Yazı boyutu
Vodafone Türkiye'den reklam filmi açıklaması:
     "En Çok Tavsiye Edilen Operatör' ve 'Fazladan…

Vodafone Türkiye'den reklam filmi açıklaması: "En Çok Tavsiye Edilen Operatör' ve 'Fazladan 200.000 Çekim Noktası' reklamlarımız durdurulmadı, yayınlanmaya devam etmektedir"

Vodafone Türkiye, "En Çok Tavsiye Edilen Operatör" ve "Fazladan 200.000 Çekim Noktası" reklamlarının durdurulmadığını, yayınlanmaya devam edildiğini duyurdu.
     Vodafone Türkiye açıklamasında, son günlerde Vodafone reklam filmlerine ilişkin yanıltıcı iddialar ile kamuoyununun yanlış yönlendirildiği ve bilgi kirliliği yaratıldığı savunuldu.
     Bir operatörün şikayeti üzerine 7 Kasım 2012 tarihinde yapılan Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) toplantısında, "En çok tavsiye edilen operatör" reklam filmine ilişkin bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmanın metodolojisinin uygunluğunun sorgulandığı dile getirilen açıklamada, "Konuya ilişkin olarak yapılan değerlendirmede, pazar araştırmaları sektörünün uzman kurumunun araştırmanın metodolojisinin uygunluğunu doğrulaması üzerine, iddiada bir sorun tespit edilmemiş ve 14 Kasım 2012 tarihinde reklamın yayına devam edebileceğine karar verilmiştir" denildi.
     Bu süreci takiben şikayetçi operatörün reklamın durdurulması yolunda tedbir kararı verilmesi talebiyle dava açtığı bildirilen açıklamada, mahkemeden tedbir kararı alamayan operatörün davadan feragat ettiği belirtildi.
     Açıklamada, mahkemece davası reddedilen operatörün, RÖK'ün mahkemeye intikal etmiş bir konuda karar verme yetkisi olmadığını bilmesine karşın tekrar RÖK'e müracaat ederek durdurma talep ettiği ileri sürülerek, şunlar ifade edildi:
     "Son noktada, Reklam Özdenetim Kurulu, 21 Kasım 2012 tarihinde reklamın yayınına söz düzeninde küçük bir değişiklikle devam edilmesi yönünde karar vermiştir. Şirket ilkeleri ve iş etiği gereği, reklam iletişiminin tüm aşamalarında Reklam Özdenetim Kurulu'nun karar ve yönlendirmelerini dikkate alan Vodafone Türkiye, istenen değişikliği yerine getirerek 'En Çok Tavsiye Edilen Operatör' reklamına devam etmektedir.
     Yine aynı şikayetçi operatörün 12 Kasım 2012'de Reklam Özdenetim Kurulu'na yaptığı başvuru üzerine yapılan değerlendirme sonucunda, reklam filminin, Vodafone'un uluslararası bir şirket olarak Türkiye dışındaki ülkelerde yaygınlığına ve bu bağlamda sunduğu avantajlara dair herhangi bir yanıltıcı mesaj içermediği sonucuna varılmıştır.
     'Türkiye'deki rakip operatörlerden fazladan 200.000 çekim noktası' mesajının dünya haritası eşliğinde verilmesi Özdenetim Esasları'nın 'Doğruluk' başlıklı beşinci maddesine aykırı nitelikte görülmemiştir. Bu reklamımız da yayınlanmaya devam etmektedir.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir