Vodafone Türkiye, 3G veri yükleme testinde 11.3 mbps'ye ulaştı -Vodafone Türkiye Teknolojiden…

  • Yazı boyutu
Vodafone Türkiye, 3G veri yükleme testinde 11.3 mbps'ye ulaştı
     -Vodafone Türkiye Teknolojiden…

Vodafone Türkiye, 3G veri yükleme testinde 11.3 mbps'ye ulaştı -Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Fernandes: -"3G'nin hizmete girdiği 2009 yılından 2012'nin ilk yarısına kadar geçen sürede şebekeye 4 milyar liraya yaklaşan yatırım yaptık, şebeke ekipman sayımızı ikiye katladık"

Vodafone Türkiye, Şebeke Operasyon Merkezi'nde gerçekleştirdiği hız testinde, "HSUPA 16QAM 11.5 Mbps" teknolojisini noter huzurunda test etti.
     Yapılan açıklamaya göre, Vodafone Türkiye, test şebekesinde gerçekleştirdiği testle 3G'de veri yüklemede bir üst aşama olan 11.5 Mbps veri yükleme hızını destekleyen altyapıya sahip olduğunu gösterdi.
     Çinli Huawei işbirliğiyle test edilen teknolojiyle Vodafone Türkiye, 3G'de 11.3 Mbpsveri yükleme (upload) hızına ilk ulaşan operatör olduğunu tescil ettirdi.
     Söz konusu teknolojiyle cepten çekilen 50 megabayt'lık (MB) bir video 70 saniye yerine 35 saniyede, 2 kat daha hızlı video paylaşım sitelerine yüklenebilecek. Bu teknolojinin sahip olduğu kapasiteyi teorik olarak tanımlayan verilere göre, 8Mbps DL/1Mbps UL ADSL bağlantı ile ortalama 10,5 saatte internete yüklenen bir DVD yaklaşık 1 saatte yüklenebilecek. Altyapı yatırımlarıyla 3G servislerinde hızını iki kat artıran Vodafone Türkiye böylece; Huawei'nin geliştirdiği "3G'de dünyanın en hızlı veri yükleme hızına ulaşan ticari modemi"ni de test eden ilk operatör oldu.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, "Mobil internette; resim, video gibi veri yüklemek yükselen bir trend. Tüketiciler, Facebook ve Youtube gibi sitelere ve sosyal medya kanallarında giderek daha çok veri paylaşımı yaparak bu mecralarda kendilerini ifade ediyorlar. Bu nedenle de veri yüklemek (upload) giderek veri indirmek (download) kadar önem kazanıyor. Biz de Vodafone Türkiye olarak 'son teknolojileri, ihtiyaçları doğrultusunda tüketiciye ulaştırma' amacımız doğrultusunda faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz. Bu bakış açısıyla veri indirmede sağladığımız mevcut yüksek hıza, veri yüklemedeki yüksek hızımızı da ekleyerek, altyapımızı geleceğin teknolojisine daha hazır hale getiriyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -"2006 yılından bu yana 12 milyar liraya yaklaşan yatırım yaptık"-
    
     Vodafone olarak Türkiye'de faaliyete başladıkları 2006 yılından bu yana 12 milyar liraya yaklaşan yatırım yaptıklarını dile getiren Fernandes, "Ülkemizi kesintisiz iletişim çağına taşıma hedefiyle altyapımızı en yeni teknolojilerle modernize edip güçlendirdik" değerlendirmesini yaptı.
     Fernandes, 3G'nin hizmete girdiği 2009 yılından 2012'nin ilk yarısına kadar geçen sürede şebekeye 4 milyar liraya yaklaşan yatırım yaptıklarını, şebeke ekipman sayılarını ikiye katladıklarını belirtti.
     Türkiye'nin katma değerli hizmetlerden daha fazla yararlanabilmesi adına ekosistemdeki paydaşlarla dirsek dirseğe çalıştıklarını vurgulayan Fernandes, şunları kaydetti:
     "İnovasyon üreten bir kurum olarak, en önemli paydaşlarımızdan Huawei ile en son teknolojilerinden biri olan 'HSUPA 16QAM 11.5 Mbps' teknolojisini Türkiye'de ilk defa test ederek 11.3 Mbps veri yükleme hızına ulaşan operatör olduk. Abonelerimizin mobil iletişimin nimetlerinden en yüksek hızda faydalanmasını sağlamak ve global gücümüz ile ülkemizin teknoloji altyapısını dünya liginde üst sıralara taşımak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz."
     Huawei'nin, Vodafone Türkiye'den Sorumlu Bölüm Başkanı, Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkan Yardımcısı Zhao Gang ise, telekom dünyasının en son gelişmelerinden olan "11Mbps Veri Yükleme" teknolojisinin, Vodafone Türkiye test laboratuvarında noter huzurunda başarıyla uygulandığına işaret etti.
     Zhao Gang, "Huawei, geliştirdiği tüm son teknoloji altyapı ürün ve servislerini Vodafone Türkiye'nin sektörde artan hızla büyümesine destek vermek amacı ile sunmaktadır. Vodafone ile birlikte, stratejik işbirliğimizi Türkiye'de gelecekte daha da güçlendirerek sürdürmeyi umut ediyoruz" değerlendirmesini de yaptı.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir