Vodafone, "Ben de Varım" dedi

  • Yazı boyutu
Vodafone, "Ben de Varım" dedi

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray:"Türkiye nüfusunun yüzde 12'sini oluşturan ve sosyal hayatlarını devam ettirmekte zorluklar yaşayan engelli bireylerin sorunları, ele almamız gereken temel konulardan biri"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye nüfusunun yüzde 12'sini oluşturan ve sosyal hayatlarını devam ettirmekte zorluklar yaşayan engelli bireylerin sorunlarının, ele almaları gereken temel konulardan biri olduğunu belirtti.
     Yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2009 yılında başlatılan "Ulaşımda, İletişimde ve Hayatın İçerisinde Ben de Varım" projesi kapsamında "Ailemiz Büyüyor" başlıklı bir sempozyum düzenlendi.
     Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye nüfusunun yüzde 12'sini oluşturan ve sosyal hayatlarını devam ettirmekte zorluklar yaşayan engelli bireylerin sorunlarının, ele almaları gereken temel konulardan biri olduğunu kaydetti.
     Bu amaçla 2008 yılında Türkiye'deki engelli nüfusun toplumsal hayata entegrasyonu için harekete geçtiklerini ve engelli bireylerin yaşam kalitesini ciddi ve kalıcı çözümlerle artırmak üzere örnek bir sosyal girişimcilik modeli olarak Düşler Akademisi projesini hayata geçirdiklerini aanlatan Timuray, bu çatı altında öncelikle engelli gençlerin yaşadıkları sosyal hayata entegrasyon zorluğu ve sosyal hayatın dışında bırakılmaları nedeniyle açığa çıkaramadıkları yaratıcı potansiyel ve özgüveni sanat atölyelerimiz ile ortaya çıkardıklarını ve atölyelerde ilgi alanlarına göre edindikleri yetkinlikler ile istihdama ve ekonomiye katılmalarına olanak sağladıklarını ifade etti.
     Timuray, Düşler Akademisi'nden mezun olan bin 720 genç ile engelliler için kurulan düşlerin bir gün gerçeğe dönüşebileceğini gösterdiklerini kaydederek, "Bünyemize daha fazla engelli gencin katılımına paralel olarak, yeni atölyelerle akademimizin yapısını zenginleştirdik. Örneğin pastacılığa, mutfağa meraklı engelli gençlerimizin bu alanda üretim yaparak mesleki beceri kazanmaları hedefiyle Düşler Mutfağı'nı hayata geçirdik. Bakanlığımızın "Ben de Varım" projesi kapsamında Düşler Mutfağı'nda, 5 down sendromlu gencimizi istihdam ediyoruz. 1 down sendromlu gencimizi de Vodafone Cep Merkezi'nde istihdam ediyoruz. Bu çabalarımız aslında onların aynı zamanda ekonomik hayata entegre olmalarını destekliyor, toplumda katma değer sağlayan birer birey olmalarını sağlıyor. İnanıyoruz ki bizler bakış açımızı değiştirirsek, onların da hayatları değişecek" ifadelerini kullandı.
     Sempozyumda bir konuşma yapan down sendromlu Halis Güney'in annesi Esra Güney ise, oğlunun Düşler Mutfağı sayesinde çalışmaya ve para kazanmaya başladığını ve hayata daha fazla tutunduğunu ve özgüven kazandığını ifade etti.
     Güney, "Artık hayallerimiz var. Belki ileride bir cafe açarız diye düşünmeye bile başladık. Düşler Akademisi-ne çok güveniyorum. Orada güvende olduğunu biliyorum. Benim ailelere tavsiyem, çocuğunuza birşey vermek istiyorsanız sürekli araştırın. Onun ilgi alanlarını keşfedin ve kendine güven duymasını sağlayın" dedi.
     Türkiye Vodafone Vakfı'nın hayata geçirdiği Düşler Akademisi'nde kurulan Düşler Mutfağı'nda istihdam edilen 5 ve Vodafone Cep Merkezi-nde istihdam edilen bir down sendromlu gence tablet bilgisayar Vodafone Smart Tab II hediye edilen sempozyuma ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan-ın eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin katıldı.
    
    
    


Bu haberi 549 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir