VOB, İstanbul yolunda -İzmir merkezli VOB'un yüzde 17 ortağı olan İzmir Ticaret Borsası, VOB'un…

  • Yazı boyutu
VOB, İstanbul yolunda
  -İzmir merkezli VOB'un yüzde 17 ortağı olan 
  İzmir Ticaret Borsası, VOB'un…

VOB, İstanbul yolunda -İzmir merkezli VOB'un yüzde 17 ortağı olan İzmir Ticaret Borsası, VOB'un yeni yasayla kurulması öngörülen "Borsa İstanbul" bünyesine taşınması için müzakere yürütülmesi konusunda, Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli'ye yetki verdi -İZTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli: "Bu, istimlak gibi bir şey, pes ettik"

İzmir Ticaret Borsası, Vadeli İşlem Borsası'nın, İMBK ve İstanbul Altın Borsası'nı tek çatı altında toplayacak "Borsa İstanbul"un bünyesine katılması konusunda müzakere yürütmek üzere, Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli'ye yetki verdi.
     İzmir Ticaret Borsasının (İZTB) aylık olağan meclis toplantısında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Sermaye Piyasası Yasa Tasarısı'yla İMKB ve İstanbul Altın Borsası'nı tek çatı altına toplaması öngörülen Borsa İstanbul'un bünyesine, İZTB'nin yüzde 17 hisse sahibi olduğu VOB'un da dahil edilmesi için müzakere yürütülmesine ilişkin yetki alınması tartışıldı.
     Süreçle ilgili bilgi veren İZTB ve VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İZTB'nin öncülüğüyle kurulan VOB'un bir başarı öyküsü olduğunu ancak İMKB'nın başarısızlığının faturasının VOB'a kesildiğini ileri sürdü.
     Hükümetin İstanbul Finans Merkezi Projesiyle İMKB'nin başarısızlığını, VOB'un başarısıyla örtme girişiminde olduğunu savunan Kestelli, bunun yanlış olduğunu anlatmak üzere çok çaba sarf ettiğini ancak başarılı olamadığını kaydetti.
     Hükümetin bu konuda kararlı olduğunu kaydeden Kestelli, bayramdan önce TBMM Plan ve BÜtçe Komisyonunda kabul edilen tasarıyla Borsa İstanbul'un oluşturulmasının öngörüldüğünü, tasarıda VOB ortaklarına da Borsa İstanbul çatısı altına girilmesi çağrısının yapıldığını ifade etti.
     Bu konuda son olarak VOB'un yüzde 25 hissedarı olan TOBB'un Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüştüklerini, Babacan'ın bu konuda kararlı olduklarını bildirdiğini anlatan Kestelli, bu aşamadan sonra artık borsanın ve İzmir'in çıkarlarını korumak üzere hareket etmek zorunda olduklarını belirtti.
     Tasarının VOB ortaklarına, hisselerini belli bir çarpanla Borsa İstanbul hissesiyle değiştirmeleri çağrısında bulunduğuna dikkati çeken Kestelli, şunları söyledi:
     "Nihai teklif özetle şöyle: Ellerinizdeki VOB hisselerine karşılık size Borsa İstanbul'un yüzde 5'ini verelim. Yeni borsanın yönetimine girin ve VOB'un kasasındaki nakit de size kalsın. Borsa İstanbul'a biçilen tahmini değer 4 milyar lira civarında. Bu hesapla VOB ortaklarına önerilen hisselerin değeri 200 milyon lirayı buluyor. Buna dağıtılacak kar payı da eklenirse VOB için 240 milyon lirayı aşan bir değer çıkıyor.
     VOB'u tek başına küresel bir borsa haline getirmek için yapılması gereken her şeyi yaptık. Ancak siyasi otorite VOB'un başarısını İstanbul'u finans merkezi yapma hedefi için kaldıraç olarak kullanma konusunda bir tasarrufta bulunmaya kararlı. Daha fazla ayak diretirsek tıpkı vadeli hisse senedi işlemleri ve opsiyonları konusundaki gibi her aşamada önümüzün kesileceği aşikardır. Ya VOB'un yok olmasıyla sonuçlanabilecek yeni bir mücadeleye gireceğiz ya da yeni Türkiye Borsası'nın bir parçası olup hakkımız olan parayı alarak, yeni ve daha büyük işlere odaklanacağız. Ne yazık ki 'bu öneriyi kabul edelim' önerisiyle önünüze geldim."
     Kestelli, bazı meclis üyelerinin Borsa İstanbul'a katılma çağrısına olumsuz yanıt verilmesi durumunda ne olacağını sormaları üzerine, VOB'un yeni yetki almadan yoluna devam edeceğini, her aşamada önünün kesileceğini ve yavaş yavaş öleceğini, bu aşamada değeri sıfıra giden bir kurum yerine değer kazanacak bir iştirake dahil olmanın daha avantajlı gözüktüğünü dile getirdi.
     "Bu, istimlak gibi bir şey, çok mücadele ettik ama pes ettik" diyen Kestelli, VOB'un İzmir'deki merkezinin korunması konusunda pazarlıkların devam edeceğini açıkladı.
     Bazı meclis üyeleri VOB hisselerinin devri konusuna destek verirken bazı üyeler ise bu konuda mücadelenin devam etmesi gerektiğini vurguladı. Meclis Üyesi Güngör Şarman, bu aşamada müzakereye başlamanın erkenden teslim olmak anlamına geleceğini, siyasetçileri devreye sokarak mücadelenin sürmesi gerektiğini öne sürdü.
     Mecliste İZTB hisselerinin Borsa İstanbul'a devri konusunda müzakereleri yürütmesi için Işınsu Kestelli'ye oy birliğiyle destek verildi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir