VOB'da kaldıraçlı işlemler

  • Yazı boyutu
VOB'da kaldıraçlı işlemler

VOB'da kaldıraçlı işlemler

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) yönetmeliklerine "kaldıraçlı işlemlere" ilişkin düzenlemeler eklendi.
     Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) konuyla ilgili Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeği ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsalarının Çalışma Esasları Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Değişiklik ile yönetmeliklerin "tanımlar" başlıklı 3'üncü maddesine "kaldıraçlı alım satım işlemleri" tanımı eklendi. Buna göre, kaldıraçlı alım satım işlemleri; yatırılan teminat tutarı karşılığında her türlü döviz, mal, kıymetli maden ve SPK tarafından belirlenecek diğer varlıkların kaldıraçlı olarak elektronik ortamda alım satım işlemlerini kapsayacak.
     Yönetmeliğin 141/A maddesine yapılan ilaveye göre de kaldıraçlı alım satım işlemlerinin Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası tarafından gerçekleştirilmesine ilişkin hususlar, Borsa Yönetim Kurulu'nun önerisi üzerine SPK tarafından onaylanan bir genelge ile belirlenecek.
     Kaldıraçlı alım satım işlemlerinin Borsa tarafından kurulacak bir platformda işleme konu edilmesi, herhangi bir sözleşme ya da aracın Borsa'da ihdas edilmesi ya da Borsa'ya kote edilmesi olarak değerlendirilemeyecek.
    
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir