Viyana Ekonomi Sohbetleri toplantısı -Avusturya'nın eski Ankara Büyükelçisi Gürer: -"Türkiye ile…

  • Yazı boyutu
Viyana Ekonomi Sohbetleri toplantısı
  -Avusturya'nın eski Ankara Büyükelçisi Gürer:
  -"Türkiye ile…

Viyana Ekonomi Sohbetleri toplantısı -Avusturya'nın eski Ankara Büyükelçisi Gürer: -"Türkiye ile Avusturya üçüncü ülkelerde ortak yatırım yapmalıdır" -Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yener: "Bu yıl Avusturya ve Hollanda pazarına gireceğiz"

Avusturya'nın eski Ankara Büyükelçisi Heidemaria Gürer, Türkiye ile Avusturya'nın üçüncü ülkelerde ortak yatırım yapması gerektiğini söyledi.
     Viyana Ekonomik Forum'un (VEF) düzenlediği "Bölgesel Ekonominin Önemli Oyuncusu Türkiye" konulu Viyana Ekonomi Sohbetleri toplantısı sona erdi. Toplantının kapanış oturumunda konuşan Avusturya'nın eski Ankara Büyükelçisi Gürer, Türkiye'nin Orta Asya, Kafkaslar ile Güney ve Doğu Avrupa'da Avusturya'dan çok daha önde olduğunu belirtti.
     "Türkiye ile Avusturya üçüncü ülkelerde ortak yatırım yapmalıdır" diyen Gürer, şöyle konuştu:
     "Türk ve Avusturyalı yatırımcılar Türkiye'nin etki alanındaki üçüncü ülkelerde, 'enerji, turizm ve bankacılık' gibi sektörlerde birlikte çalışabilir, daha güçlü yatırımlara imza atabilirler. Avusturyalı yatırımcılar Türkiye'de ciddi yatırımlar yapmaktadır. Türkiye'de görev yaptığım dönemde hem ekonomik hem de diplomatik gelişmeleri yakından izledim. Türkiye, izlediği dış politika nedeniyle Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerde de önemli bir yere sahip. Türkiye ve Avusturya, bu ülkelerde de işbirliği yapabilir."
     "E-devlet" projesinin uygulandığı dönemde Türkiye'de bulunduğunu bildiren Gürer, Türkiye'nin e-devlet uygulamasında da kısa sürede büyük mesafe katettiğini sözlerine ekledi.
    
     -Turkcell Avusturya pazarına girecek-
    
     Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener de 2010 yılında kurulan Turkcell Avrupa'nın, Nisan 2011'de faaliyete geçtiğini belirterek, "Almanya'da yaşayan 3 milyonu aşkın Türkiye kökenlileri ve Türkiye ile yoğun ilişki içinde olan herkesi Almanya'da ve Türkiye'de Turkcell kalitesiyle buluşturduk" dedi.
     Almanya'daki faaliyetlerinin ilk yılında 200 binden fazla abone kazanan Turkcell'in "dünyanın en hızlı büyüyen sanal mobil şebeke işletmecisi olduğunu" ifade eden Yener, bu yıl içinde Avusturya ve Hollanda'da da faaliyete geçeceklerini kaydetti.
     Yener, toplantının ardından, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya'da işbirliği yaptıkları T-Mobile şirketinin altyapısını kullanarak Avusturya'da faaliyet göstereceklerini belirtti.
     Yener, Ukrayna, Beyaz Rusya, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan'da mobil iletişim sektöründe faaliyet gösterdiklerini anımsatarak, Turkcell iştiraklerinin, şirketin konsolide gelirine katkısının yüzde 14'e ulaştığını söyledi.
     Öte yandan, toplantının Viyana'daki kapanış oturumunun ardından DenizBank Finansal Grup Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Ateş, Viyana dışındaki Baden kasabasında hizmete giren yeni şubenin açılışı nedeniyle katılımcılar onuruna resepsiyon verdi.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir