"Viyana Ekonomi Sohbetleri" toplantısı

  • Yazı boyutu
"Viyana Ekonomi Sohbetleri" toplantısı

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Sezgin:"Türkiye, yapay fay hatları bulunmayan, her zamankinden daha güçlü bir Avrupa istiyor"

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ayşe Sezgin, Türkiye'nin yapay fay hatları bulunmayan, her zamankinden daha güçlü bir Avrupa istediğini söyledi.
     Sezgin, "Viyana Ekonomik Forum" tarafından Viyana Ekonomi Sohbetleri etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Bölgesel Ekonominin Önemli Oyuncusu Türkiye" konulu toplantıda konuştu. Sezgin, AB açısından kültürel çeşitliliğin, korunması gereken bir güç ve zenginlik kaynağı olduğunu ifade etti. Korku ve soyutlama politikası üzerine ortak bir gelecek inşa edilemeyeceğini belirten Sezgin, "Pek çok Avrupa toplumunda hoşgörüsüzlüğün yükselişi, hep birlikte mücadele etmemiz gereken ortak bir sınamadır" dedi.
     Türkiye'nin, yapay fay hatları bulunmayan, her zamankinden daha güçlü bir Avrupa istediğini belirten Sezgin, "Avrupa'yı mümkün olan en üst seviyede iç ve dış dayanışma, işbirliği ve bütünleşme örneği olarak görmek istemekteyiz" diye konuştu.
     Türkiye'nin AB üyeliğinin, Avrupa bütünleşmesi projesi için stratejik bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Sezgin, bu durumun, AB'nin etkinliğini, anlamını ve inanılırlığını artıracağını kaydetti.
    
     -"Güç merkezlerindeki kaymalar fırsata dönüştürülebilir" -

    
     Türkiye'nin dahil olduğu bir birliğin, Balkanlar'da, Akdeniz'de, Karadeniz'de, Kafkasya ve Orta Doğu bölgelerinde daha etkili olacağını ve Türkiye'nin katılımıyla, Avrupa değerleri ve politikalarının, daha büyük küresel bir erişim ve etkiye kavuşacağını ifade eden Sezgin, "Türkiye'nin AB üyeliği, yeni ortaya çıkmakta olan küresel düzende Avrupa'nın rolünün güçlenmesine yardımcı olacaktır. Güç merkezlerinde meydana gelen kaymaların sebebiyet verdiği sınamalar, Türkiye sayesinde fırsatlara dönüştürülebilecektir" dedi.
     Türkiye'nin, genç ve dinamik nüfusu, hızlı ekonomik büyümesi, köklü kültürü ve demokrasisi ile çok boyutlu dış politikasıyla yeni ortaya çıkmakta olan küresel düzendeki yerini alma arzusunda olduğunu belirten Büyükelçi Sezgin, "OECD'ye göre, Türkiye 2017 yılına kadar olan dönemde Çin ve Hindistan'ın ardından en yüksek üçüncü büyüme oranını sürdürebilecektir. Türkiye'nin katılımı, Avrupa iç pazarının büyüklüğünü arttıracak ve AB'nin küresel ekonomideki göreceli rekabet yeteneğini güçlendirecektir" diye konuştu.
     Öte yandan toplantının bugünkü ilk oturumunun ardından Viyana Ekonomik Forumu ile Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu arasında mevcut işbirliğini güçlendirmek üzere mutabakat zaptı imzalandı.


Bu haberi 233 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir